Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Kwi 2024, 08:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: zgrywanie z VHS na kamerę - brak kolorów
PostWysłany: 05 Mar 2008, 20:55 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Kamera podłączona do magnetowidu słyszy dźwięk, widzi obraz, ale bez kolorów, na tv kolory są, co prawda dziwnie się mienią i lekko przechodzą w inny odcień, ale są (zapewne czas z taśmą robi swoje?). Czy ktoś z Was wie o co chodzi?

Swoją drogą 4-letni obraz z VHS w oknie Avida to jakościowa makabra. Nie chcem ale muszem :?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Mar 2008, 22:39 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Wygląda na to, że kaseta jest nagrana w systemie SECAM. Rozwiązanie - tuner lub karta video wspierająca ten standard. Jakość - nie bez powodu pojawiło się rozwinięcie "Very Horrible System"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Mar 2008, 23:05 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Dziękuję. Okazuje się, że zaopatrzenie się w taką kartę bedzie mi przydatne na dłużej, bo niestety więcej mam materiałów do przegrania z Very Horrible System :wink:
Czy jesteś w stanie polecić niedrogą a dobrą kartę, która przwróci kolory przy zgrywaniu na mini Dv? Z góry dzięki.

OT; Bardzo podoba mi się Twój montaż, szczególnie filmy "Rutyna" i "Bad sector".
Pozdrawiam.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 00:01 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Niestety system SECAM (przynajmniej w Polsce) to standard "na wymarciu", więc ciężko będzie znaleźć urządzenie, któro będzie dobre, ale z drugiej strony jakość oferowana przez standard VHS też daje wiele do życzenia. Myślę, że wystarczy taki konwerter:
http://allegro.pl/item320257525_video_k ... us_pl.html

W tym - wyjątkowym przypadku - kompresja nie powina wiele zepsuć.
Jest jeszcze inna opcja - magnetowid z konwersją sygnału, który przetworzy SECAM na PAL, ale takie urządzenia są bardziej popularne za oceanem niż u nas.



Pozdrawiam


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 03:19 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Dziękuję za radę. Dodam jeszcze coś więcej.
Kamera podłączona jest do magnetowidu kablem s-video (4 pin) za pomocą wtyczki SCART, na której umieszczone jest wejście "s-vhs video" obok 3 innych wejść na audio i obraz (czerwonego, białego, żółtego).

Odnośnie powyższego znalazłam takie cuś:
Cytuj:
Sygnał S-Video może być również przesyłany 21-pinowym uniwersalnym złączem SCART (popularnie nazywanym EURO), ale ponieważ sygnał S-Video nie jest ujęty w standardzie SCART może zaistnieć konieczność przeróbki wtyczki EURO (należy połączyć piny 15 i 20 kondensatorem ceramicznym o pojemności 470pF, który odcina składowe stałe sygnału i zabezpiecza wyjścia przed uszkodzeniem), w przeciwnym wypadku uzyskany obraz będzie czarno-biały (brak sygnału koloru – chrominancji).


Mój magnetowid nie ma bezpośredniego wyjścia/wejścia s-video, jedynie złącze na wtyczkę SCART - czy więc wygląda na to, że tu pies pogrzebany?
Proszę mnie poprawić, jeśli źle kombinuję. Tekst o kondensatorze ceramicznym o pojemności 470pF jest imponujący :wink: ... ale mnie kompetnie załamał.
Spróbuję znaleźć magnetowid z macierzystym wyjściem s-video i w ten sposób bezpośrednio połączyc z nim kamerę.
A tymczasem, jeśli się mylę, proszę o nowe rozwiązania bądź sprowadzenie mnie do punktu wyjścia - np. s-video :|


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 08:09 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Podejrzewam, że chodzi o przypadek kiedy magnetowid ma tylko wyjście S-Video wpięte pod gniazdo EURO a użytkownik chce skorzystać z wyjścia composite video (żółty chinch). Taki sam zabieg (z kondensatorem) stosuje się w przypadku robienia przejściówki z S-Video na Composite video (często bardzo przydatne do podłączania komputera do telewizora - karty graficzne mają zwykle tylko wyjście S-video).
Tak więc myślę, że w przypadku kiedy z magnetowidu jest brany sygnał s-video, ten problem nie powinien występować.

Ale pewnie da się rozwiać choć część wątpliwości grzebiąc w ustawieniach telewizora. Niektóre modele mają jeszcze opcje pokazywania w jakim standardzie jest przychodzący sygnał video.

A może któryś z znajomych/sąsiadów na kilka godzin inny magnetowid pożyczy ?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 10:53 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Lut 2005, 12:04
Posty: 141
Miejscowość: Wrocław
Możliwe też ze te przejściówki są złe. Jeśli dobrze rozumiem do magnetowid ma wyjscie scart a kamera wejscie s-video ? Bo jeśli poźniej masz jeszcze przejściówke z s-video na composite to tu może być problem.

Może sproboj podłączyć ten magnetowid do telewizora i zobacz czy obraz będzie kolorowy.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 17:22 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Udało się :)
Odłączyłam kabel z wejścia s-video w kamerze, który za pomocą SCARTA łączył magnetowid z kamerą, zostało więc połączenie: SCART w magnetowidzie z podpiętymi kablami; czerwonym, białym i żóltym a drugi koniec to mini jack - podpięty do kamery. Teraz wydaje się to banalne. Z tego wynika, że dodatkowo podpięty jeszcze "s-video" powodował utratę kolorów a to on mnie zmylił, bo nim się sugerowałam jako przekazem analogowym.

W każdym razie problem rozwiązany. Dziękuję za rady.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 18:25 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Fakt - nie przewidziałem wariantu, że można podłączyć SVHS i composite jednocześnie. Możliwe opcje to albo SVHS albo composite (żółty chinch). Możesz spróbować jeszcze odpiąć żółty kabel i spowrotem podpiąć SVHS - jak będzie działało, to powinna być troszeczkę mniejsza strata jakości.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Mar 2008, 19:52 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 12 Mar 2007, 23:12
Posty: 138
Działa opcja, o której mówisz, jest przekaz obrazu i dźwięku, ale bez kolorów.
Pierwszy wariant daje obraz, dźwięk i kolor więc ostatecznie ten jest ok.
Chciałam zgrać materiał prosto do komputera przez fire wire, ale program nie wykrył dźwięku - tak jakby materiał go nie miał, więc zgrywam na Mini dv z dźwiękiem a potem z kamery do komputera.
Ten S-VHS to Seriously-Very Horrible System.
Pozdrawiam :wink:


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group