Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 15:40

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Rozdzielczość, 16:9, przeplot - pomocy!
PostWysłany: 29 Lut 2008, 17:07 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Przeczytałem sporo postów dotyczących tych zagadnień na forum ale mam jeszcze kilka pytań.

1) Używam program pinnacle (wiem, że to nie najlepszy wybór) Przechodze do zakładki tworzenie filmu/ avi/ ustawienia. W kompresji przez DV Video Encoder nie mogę zmienić rozdzielczości z 720x576 na 1024x576. Czy da się to zrobić? (w 720x576 - obraz jest rozciągnięty a ja chce obraz panoramiczny czyli 1024x576) Da się zmienić zrob zmieniając kompresję na inną ale tworzenie filmu trwa wtedy bardzo długo. (30 sekund - około 8 minut za pmoca innego kompresora/ DV Video Encoder robi to zdecydowanie szybciej)

2) Lepiej jest na kamerze nagrywać 16:9 czy 4:3 ?

3) Co daje przeplot? Dlaczego trzeba go zdejmować jeżeli chcemy zmienić z 16:9 na 4:3?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lut 2008, 18:19 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
1) Kodując do DV musisz stosować się do predefiniowanej rozdzielczości, jaką jest 720x576. Poza tym nagrywając film w DV i eksportując go potem do rozdzielczości 1024x576 stracisz na jakości. Lepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie w spokoju szerokości klipu (720) a zmniejszenie wysokości (do np. 404).

2) To zależy od kamery i od tego jaki tryb 16:9 oferuje. Jeżeli jest to zwyczajne nałożenie kaszety na rejestrowany obraz, wówczas taki tryb możesz sobie darować. Taki sam efekt możesz potem uzyskać w progamie edycyjnym, a przynajmniej będziesz dysponował zapasem obrazu (co jest przydatne w późniejszej ewentualnej rekompozycji kadru). Z kolei jeśli jest to optyczny tryb 16:9 (stosowany w kamerach z wyższej półki) - wówczas warto z niego skorzystać.

3) Przeplot nie daje nic. Można go traktować jako niedoskonałość domowych urządzeń, które nie są w stanie wyświetlić na raz wszystkich poziomych linii obrazu. Należy go zdejmować nie tylko w przypadku zmiany formatu obrazu, ale w każdym przypadku, w którym nagrywasz obraz na kamerach nie kręcących w tzw. trybie progresywnym.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Lut 2008, 23:18 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 24 Wrz 2007, 09:23
Posty: 160
Miejscowość: Lublin
Jeszcze mam dwa pytania, które mogą wydać Ci się głupie ale mi na pewno ułatwią życie.

1)jak sprawdzić w kamerze czy jest to zwyczajne nałożenie kaszety czy try optyczny? Zapewne w swojej kamerze mam nałożenie kaszety ale wole się upewnić.
2) Co to jest tryb progresywny


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2008, 00:17 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Ad. 1 - jeśli byłyby zwyczajnie nałożone kaszety, to byś zauważył podczas oglądania w programie(nie miałbyś rozciągniętego w pionie obrazu), gorzej natomiast jeśli obraz jest przez kamerę konwertowany z 4:3 na 16:9 (resizing) - to można (przy założeniu, że kamera nie interpoluje pixeli) wychwycić filmując kartkę z wyraźnymi poziomymi liniami i oglądając wynik na odtwarzaczu, który wyświetli nagrany materiał w wspomnianym 1024/576. Więcej na ten temat na stronie efixa (www.efix.pl)
Ad. 2 - w uproszczeniu kamera nagrywa pełną klatkę (tak jak aparat robi zdjęcie) zamiast dwóch "półpól" z przeplotem (charakterystycznym poziomym "grzebieniem").


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Mar 2008, 23:06 
Offline
Kamerzysta na Weselach
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lip 2007, 10:53
Posty: 31
Miejscowość: Mrągowo/Gdynia
Ja mam inny problem z tym związany: w opcjach 'Capture' w Premiere 2.0 ustawiam DV PAL Widescreen (w gs 500 nagrywałem 16:9), wszystko na podglądzie wygląda świetnie. Za to klipy utworzone przy przechwytywaniu ewidentnie są 4:3. Tak samo jak klipy po wrzuceniu na oś czasu i 'exportowane' teoretycznie jako PAL DV Widescreen. O co chodzi? Co robię źle?

Pozdrawiam,
Paweł


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 8 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group