Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 07:36

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Czarno - Biały film
PostWysłany: 30 Sty 2008, 10:45 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 08 Lut 2007, 11:07
Posty: 25
Miejscowość: Opole
Mam w planie nakręcenie filmu w kolorystyce czaro-białej.

Mam do was pytanie, jaka jest różnica pomiędzy kręceniem od razu czarno - białego materiału (ustawienia w kamerze PICTURE EFFECT na B&W), a nakręceniem materiału w kolorze i późniejsze użycie desaturacji w programie do edycji?

Jaka jest różnica w jakości? Czy używając desaturacji stracę wiele na jakości? Czy używając tej funkcji w kamerze również się traci na jakości - z racji tego że jest to jakiś efekt?

Jeżeli ktoś mógłby się na ten temat wypowiedzieć i doradzić co zrobić byłbym wdzięczny.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2008, 11:31 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Odsyłam do dokumentacji kodowania kolorów w systemie wizyjnym. Ogólna zasada (nie tylko do tego przypadku) jest taka - nagrywać bez efektów wbudowanych w kamerę a nakładać je dopiero podczas postprodukcji. Mając obraz w kolorze masz do dyspozycji wszystkie 3 składowe z których możesz wziąć np. tylko jedną (np. aby wyeliminować naświetlenie z jakiejś części kadru), natomiast z czarnobiałym materiałem nic już nie zrobisz w tej materii, bo R=G=B.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2008, 11:32 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
To zależy od Twojej kamery i jej procesu obróbki obrazu. Najprościej w świecie zrób test.
Nagraj parę kontrastowych scenek w B&W, oraz identyczne scenki w kolorze. Później zobacz na komputerze, co lepiej wyszło i masz odpowiedź.

Natomiast Ja i tak kręciłbym w kolorze, ale to dlatego że w postprodukcji mogę zrobić bardzo dużo i zrobienie dobrego obrazu B&W (bo to nie polega tylko na usunięciu nasycenia), to nie taka trudna sztuka :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2008, 11:40 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 08 Lut 2007, 11:07
Posty: 25
Miejscowość: Opole
Cytuj:
bo to nie polega tylko na usunięciu nasycenia


mogę prosić o kontynuację tej myśli, bo jak do tej pory tak właśnie robiłem...

EDIT:
tylko jeszcze się zapytam o rzecz która mnie nurtuje, czy w profesjonalnych wytwórniach filmowych również kręcą w kolorze czy od razu czarno-białe?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2008, 12:13 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
...no dobrze, więc jak VM-Rexor wyzej napisał obraz składa się z trzech kolorów, Czerwony, Zielony, Niebieski (Red Gren Blue) - RGB.
Zależnie od obrazu/efektu jaki chcesz uzyskać, możesz w postprodukcji np.:
- zciemnić niebieski (B)
- rozjaśnić czerwony (R)
- rozjaśnić zielony (G)
i albo razem, albo osobno dopiero wtedy usunąć "barwę". Do czego taki zabieg? Np masz ujęcie na ładną kobiecą buzię, czerwone wymowne usta, ładne oczka, a w tle piękne niebieskie niebo, a niżej ładna soczysta zielona trawa.
Po zastosowaniu tego co napisałem uzyskujesz mocne ciemne niebo, jasną trawę, która może być nawet jaśniejsza od nieba i lśniące jasne usta, oraz jasną buzię (aniołek).

Abyś łatwiej zrozumiał zrobiłem przykład:

1 - obraz oryginalny
2 - zwyczajne usunięcie koloru
3 - modyfikacja kanałów kolorów (jasność) z "usunięciem koloru"
4 - odwrotna modyfikacja kolorów (jasność) z "usunięciem koloru"

I tak na logikę... im więcej danych zawiera Twój obraz tym więcej masz możliwości do zabawy nim.

Image

Z obrazu nr 2 strasznie trudno będzie Ci wykonać obraz nr 3 i 4 (trzebaby go kroić na maski) lub robić inversje a i to może wyjść fatalnie :wink:

Jak widzisz, mając do dyspozycji kolory, możesz więcej! 8)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2008, 13:29 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 08 Lut 2007, 11:07
Posty: 25
Miejscowość: Opole
wielkie dzięki. skumałem zasadę. niestety nadal w programie nie potrafię osiągnąć rzeczonego efektu (twojego przykładu), więc jeśli mógłbyś powiedzieć w jakim programie pracujesz i powiedzieć jakiej/jakich opcji używasz to uzyskania tych efektów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2008, 15:17 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lip 2007, 12:10
Posty: 610
Miejscowość: Kielce
Osiągniesz to kazydm programem, który ma możliwość modyfikacji kolorów, używa się do tego filtrów, a taki filtr może się kryć pod róznymi nazwami: HUE Saturation / HVE / MIX / LEVELS / CHANNELS. Najlepszy moze okazać się program Adobe After Effect, ale jest wiele roznych programów, najlepiej poznać kilka programów.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 7 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group