Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 18 Kwi 2024, 04:59

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: kompresja
PostWysłany: 09 Gru 2007, 19:10 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 26 Lis 2007, 15:42
Posty: 9
Miejscowość: Olsztyn
Mam pewien problem. Zmontowałem swój film w progamie Pinnacle Studio 10, trwa 38 minut. W Pinnacle mam sporo mozliwych formatów tworzonego flimu, ale jedyny, który daje zadowalającą jakość to AVI-Pełny ekran DV( wtedy obraz ma taką samą jakość, jak na kamerze). Niestet po utworzeniu filmu plik ma wielkość 8,5 GB! Widziałem, że wielu uzytkowników tego forum potrafi połączyć dobrą jakość obrazu i rozsądny format. Proszę, powiedzcie mi jak to robicie :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2007, 19:29 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Tak jak napisałeś w temacie: kompresja !! Każdy ma jakies własne środki do kompresji ja np. używam staromodnego VirtualDub do samej kompresji obrazu. Odpowiednie ustawienia kodeków i całkiem ładnie wychodzi. Najprostsza metoda jest konwersja na inny format np. rmvb albo h.264. A twój film zajmuje tyle ponieważ nie wprowadziłeś żadnej kompresji, AVI DV jest to nieskompresowany obraz.


Ostatnio edytowany przez cezary188, 21 Gru 2007, 13:22, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2007, 19:54 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 26 Lis 2007, 15:42
Posty: 9
Miejscowość: Olsztyn
No tak, ale czy zabrałem się do tego od początku źle (wybierając AVI DV), czy mogę ten plik 8,5GB skompreswać teraz do powiedzmy 150 MB z zachowaniem jako takiej jakości?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 09 Gru 2007, 20:08 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2007, 02:34
Posty: 183
Miejscowość: Plainfield, NJ, USA
Każdy rodzaj kompresji jest niestety obarczony utratą jakości. Mniejsza lub większa różnica zależy i od kodeka i od stopnia kompresji, a bezstratnie możesz zrobić to tylko tak, jak już zrobiłeś, czyli "kompresując" do formatu DV.
Zastanów się, do czego masz zamiar wykorzystać później plik i podejmij decyzję o wyborze kodeka.
Najprościej i najszybciej, ale i z większym spadkiem jakości skompresujesz za pomocą Xvid lub Divx. Bardzo wydajny kodek to H.264, ale nie jest darmowy. Format rmvb jest najmniejszy objętościowo po kompresji a nadal zachowuje przyzwoitą jakośc. Jego wadą jest mała kompatybilność z odtwarzaczami.
Podsumowując, jeśli chcesz bawić się w dalszą obróbkę, zostaw format DV. Jako archiwum możesz go wypalić w postaci DV na 2 płyty DVD (albo jedną DL).
Jeśli chcesz gotowy film zachować do domowych pokazów na DVD, poszukaj programu do authoringu płyt DVD, któy sam przekonwertuje plik DV do parametrów DVD.
Jeśli chcesz wrzucić film na youtube, skompresuj go jakimkolwiek kodekiem z zachowaniem minimalnej kompresji, ale żeby plik nie był większy, niż 100 MB.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Gru 2007, 10:06 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Cytuj:
No tak, ale czy zabrałem się do tego od początku źle (wybierając AVI DV), czy mogę ten plik 8,5GB skompreswać teraz do powiedzmy 150 MB z zachowaniem jako takiej jakości?


Nie powinno być z tym problemu. Wrzuć materiał do VirtualDub i spróbuj skompresować go za pomocą XviD. Wykorzystaj kalkulator bitrate dostępny w kodeku, który pozwoli Ci uzyskać wymaganą przez Ciebie wielkość pliku. Sprawdź jaki bitrate kodek Ci zaproponuje i zobacz czy taka jakość Ci odpowiada. Jeśli nie, spróbuj nieznacznie zmienić podnieść jego wartość w górę. Oczywiście nie będzie to jakość DV, ale efekty tak czy siak będą zadowalające.

I pamiętaj o kompresji dźwięku! Nieskompresowany dźwięk zajmuje bardzo dużo miejsca, zwłaszcza w 38 minutowym pliku. Polecam LAME mp3 w VirtualDub.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Gru 2007, 23:44 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 18 Gru 2007, 00:42
Posty: 7
Miejscowość: lodz
jmstudios napisał(a):
No tak, ale czy zabrałem się do tego od początku źle (wybierając AVI DV), czy mogę ten plik 8,5GB skompreswać teraz do powiedzmy 150 MB z zachowaniem jako takiej jakości?


czy przy kompresji z 8,5 GB na 150 MB mozna jeszcze mowic o dobrej jakosci???
Fakt, wszystko zalezy, co chcesz dalej z plikiem robic. ja, jak puszczam do sieci, to najpierw export do bezstratnego QT (QuickTime same as source) a potem bawie sie z kompresorem w obrebie QT. Bezstratny QT jest mniejszy niz dv, a i export jest przyjemnie szybki.
QT jest w miare uniwersalnym formatem, a mozna go wymielic do malych rozmiarow z zachowaniem wzglednie dobrej jakosci.

jesli potrzebujesz film w postaci dvd, to smialo mozesz wrzucic do nero 6, dac opcje "utworz film dvd" (czy jakos tak) i on sam Ci ugniecie ten ten film do rozmiarow plyty dvd 4,7 GB (a nawet mniejszej) i jakosciowo bedzie calkiem, calkiem "ogladliwy" ;)

no i faktycznie jak skompresujesz troche dzwiek, zyskasz na pojemnosci a roznica bedzie praktycznie nieslyszalna.

pozdrawiam,
avOid


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 21 Gru 2007, 13:13 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 12 Gru 2006, 19:48
Posty: 33
Miejscowość: polska
AVoID, z tego co piszesz, wnioskuję że materiał masz w kompresji mniejszej niż DV (1:15 np.). Jak pewnie wiesz "same as source" jest opcją zapisującą obraz i dźwięk wtakim samym formacie w jakim został pozyskany. Czyli jeśli miałeś akwizycję danych do formatu DV4.2.0 to wyjściowo będziesz miał to samo, czyli DV25. Stąd jest możliwość zaznaczenia "Use Avid DV Codec" aby materiał, który został z capturowany 1:1 bez kompresji zapisać do formatu DV, bądź w wypadku gdy na timelinie mamy media różnych typów. Szybki natomiast, to jest eksport do quicktime reference, ale wtedy obrabianie takiego pliku jest ograniczone do komputerów mających wspólny workflow. A tak na koniec, to wątek odnosi się do Pinacle Studio, i wątpię aby były tam opcje z avida ;)

Peace


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 29 Gru 2007, 20:06 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 18 Gru 2007, 00:42
Posty: 7
Miejscowość: lodz
Sakimuro napisał(a):
AVoID, z tego co piszesz, wnioskuję że materiał masz w kompresji mniejszej niż DV (1:15 np.). Jak pewnie wiesz "same as source" jest opcją zapisującą obraz i dźwięk wtakim samym formacie w jakim został pozyskany. Czyli jeśli miałeś akwizycję danych do formatu DV4.2.0 to wyjściowo będziesz miał to samo, czyli DV25. Stąd jest możliwość zaznaczenia "Use Avid DV Codec" aby materiał, który został z capturowany 1:1 bez kompresji zapisać do formatu DV, bądź w wypadku gdy na timelinie mamy media różnych typów. Szybki natomiast, to jest eksport do quicktime reference, ale wtedy obrabianie takiego pliku jest ograniczone do komputerów mających wspólny workflow. A tak na koniec, to wątek odnosi się do Pinacle Studio, i wątpię aby były tam opcje z avida ;)

Peace


dokladnie tak. Piszac o QT same as source chodzilo mi o realny format pliku, QT reference jest raczej informacja (przynajmniej ja tak to rozumiem) odnoszaca sie do materialow zrodlowych i ten faktycznie powstaje w mgneniu oka.
A za offtopa bardzo przepraszam, o pinaclu nie mam zielonego pojecia, wiec uciekam juz z tym avidem ;)
pozdrawiam!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Gru 2007, 00:36 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 12 Gru 2006, 19:48
Posty: 33
Miejscowość: polska
AVoID napisał(a):
QT reference jest raczej informacja (przynajmniej ja tak to rozumiem) odnoszaca sie do materialow zrodlowych i ten faktycznie powstaje w mgneniu oka.
A za offtopa bardzo przepraszam, o pinaclu nie mam zielonego pojecia, wiec uciekam juz z tym avidem ;)
pozdrawiam!

spoko ;) ludzi mających pojęcie o avidzie jest tak mało, że każdy jest na wagę złota. Pewnie jeszcze nie raz będziemy tu się spotykać.

żeby nie było że robię tylko offtopic, to bardzo dobrym kodekiem (i dostępnym za free) jest DNxHD. Jakość daję masteringową, a materiał zajmuje tyle co nieskompresowane SD.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu: oby jak najszybciej w DV AVI
PostWysłany: 31 Sty 2008, 20:15 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 27 Sty 2007, 02:12
Posty: 10
Miejscowość: poznan
nie znam sie na virtualdubie.
czy moglby mi ktos powiedziec w jaki sposob moge w VirualDubie zdekompresowac DIVIXA do DV AVI?
i drugie pytanie: jakim program przekonwertowac VOB do DV AVI, lub zripowac Video DVD do DV AVi?[/i]


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 31 Sty 2008, 20:56 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Wczytujesz film w DivX do VirtualDub, z menu "Video" na pasku menu wybierasz opcję "Fast recompress" lub "Normal recompress", wciskasz F7 i zapisujesz plik w dowolnym miejscu. Tylko pamiętaj, że rekompresja - w zależności od długości filmu - wymaga odpowiednio dużej ilości wolnego miejsca na twardym dysku.

Na temat rip'ów DVD na forum nie rozmawiamy, o ile nie chcesz wylecieć :evil:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2008, 01:12 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 27 Sty 2007, 02:12
Posty: 10
Miejscowość: poznan
dzieki za odpowiedz.
no wlasnie. ale czy to bedzie DV AVI ktore zajmuje 13 GB na godzine, czy jakies inne nieskompresowane-duze-AVI?


nie ripuje filmow. nie oceniaj prosze po pozorach.
pozdrawiam

[ Dodano: Pią Lut 01, 2008 1:14 am ]
tzn. nie ripuje w kontekscie ktory zasugerowales.
legalna sprawa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2008, 08:36 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Po prostu, będzie to zwyczajne, nieskompresowane Microsoft AVI. Żeby uzyskać DV AVI będziesz musiał jeszcze taki plik przekształcić, bo DV AVI ma predefiniowaną ilość klatek na sekundę i predefiniowaną rozdzielczość którą obsługuje (720x576 o ile mnie pamięć nie myli). Ale to już chyba trzeba będzie zrobić w innym programie, bo w VirtualDub takiej opcji nie widzę.

Ja nie oceniam, a jedynie przypominam jak Regulamin odnosi się do pewnych kwestii.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2008, 12:46 
Offline
Kręci filmy komórką

Rejestracja: 27 Sty 2007, 02:12
Posty: 10
Miejscowość: poznan
ok, dzieki
a jakim programem mozna to zrobic? zamienic nieskompresowane AVI na DV AVI?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Lut 2008, 14:42 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Opcje eksportu do DV AVI powinien mieć każdy program do edycji video, np. Pinnacle Studio, Adobe Premiere, etc.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 15 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group