Forum Kamera!Akcja
http://kameraakcja.pl/

nakładanie kaszety
http://kameraakcja.pl/viewtopic.php?f=45&t=2944
Strona 1 z 1

Autor:  qbix123098 [ 10 Lis 2007, 10:01 ]
Temat postu:  nakładanie kaszety

JAk to zrobić. (Np. W Adobe Premiere Pro), czy oprócz nałożenia jest możliwość wycięcia tego z pliku. (Jeśli kręciłem 4:3, tak aby plik miał format np 16:9 a nie 4:3 z paskami na górze i na dole).

Autor:  leszczuk [ 10 Lis 2007, 13:19 ]
Temat postu: 

nic nie musisz wycinać ani skalować. I daruj sobie Adobe Premiere.

odpal After Effects i nad warstwa z klipem utwórz warstwę adjustment layer, po czym nałóż na nią kaszety. dzięki takiemu układowi warstw uzyskasz możliwość pozycjonowania klipu w obrębie klatki w pionie - bezstratne, wtórne kadrowanie. oczywiście bezstratne w sensie jakości obrazu. chodzi o to, ze gdy kręcisz w 4:3 albo nawet w 16:9 kamerą konsumencka i potem chcesz dodac kaszety, żeby całość wyglądała jak na filmie, to zasłaniasz te fragmenty obrazu, na których ci zależy. powyższa metoda pozwala niezwykle płynnie wyanimowac kadr, a co za tym idzie - zachować pożądane obszary klipu.

kaszety łatwo stworzyć - warstwa solid black u góry i u dołu kadru idealnie pokrywające sie z szerokością kompozycji (dla bezpieczeństwa możesz je trochę rozciągnąć - nie wejdą one do renderingu, poniewaz znajdują sie poza obszarem roboczym), następnie łączysz je w pojedyncza warstwę za pomocą polecenie pre-com (Layer --> Pre-Compose). jeśli krawędzie pasków okażą się rozmyte, klikasz na ikonę Quality w oknie Timeline (czarny ukośnik). to spowoduje, ze przejście miedzy czernią pasków a obrazem będzie ostre.

jak masz pytania, wal śmiało :)

ps: na upartego to samo zrobisz w Premiere. ale kaszety będziesz musiał wykonać osobno w innym programie, np. illustraotrze albo photoshopie, po czym rozciągnąć je na cala długość klipu.

Autor:  Fast128 [ 10 Lis 2007, 18:39 ]
Temat postu: 

Jest to bez problemu do wykonania na samym premiere. Tworzysz "color matte" czarny po czym umieszczasz go na dwóch warstwach i stosując filtr "crop" (przycinanie) przycinasz do pożadanego rozmiaru.

Autor:  LGF [ 11 Lis 2007, 10:12 ]
Temat postu: 

Podobnie, możesz zrobić to samo już na zmontowanym i wyeksportowanym filmie w VirtualDub, który również dysponuje filtrem "crop" do "przycinania obrazu".

Pamiętaj tylko, że przycięty film nie może mieć rozdzielczości z kosmosu. Nie wiem dokładnie czym to jest spowodowane, ale np. DivX nie przyjmuje pewnych wartości i kompresja powoduje błąd programu. Kiedyś eksportowałem film na DVD przy pomocy programu NeroVision i wszystko wyglądało dobrze, ale gdy oglądałem film na odtwarzaczu okazało się, że program powielił ostatnią, dolną linię obrazu przez co efekt nie był za ciekawy. Jednym słowem, trzeba uważać.

Autor:  VM-Rexor [ 11 Lis 2007, 12:32 ]
Temat postu: 

W Vdubie można zrobić kaszetę - zakładam, że załadowane są kodeki do DV:
1 - po załadowaniu filmu w zakładce Video, pozycja Filters dodajemy filtr transform, wciskamy Cropping i tak ustawiamy Y1 offset oraz Y2 offset aby uzyskać pożądane obcięcie (Y2 nie musi być równe Y1, można skorygować błąd kadrowania).
Załóżmy, że w wyniku obcięcia z 720x576 wyszło 720x465.
2 - po zatwierdzeniu croppingu, wrócimy do okna "Filters", dodajemy filtr "resize" i po jego zaznaczeniu wciskamy "Configure".
3 - Parametry New Width, New Height ustawiamy na: 720x465, następnie zaznaczamy "Expand frame and letterbox image" i w "Frame width", "Frame height" i wpisujemy 720x576.
4 - zamykamy okno i potem okno "Filters", aby sprawdzić jak wygląda wynik.

Co do rozdzielczości klatek zależy od kodeka, jak został zoptymalizowany - jedne przyjmą wszystko, inne tylko liczby parzyste, inne tylko podzielne przez 4.

Autor:  LGF [ 11 Lis 2007, 13:45 ]
Temat postu: 

A jak to się ma z rozdzielczością w przypadku eksportu do DVD? Czy też można wpisywać wszystko jak leci, czy są jakieś predefiniowane wartości, których trzeba się trzymać?

Przykładowo, film w rozdzielczości 720x400 zapisało mi poprawnie, bez żadnych "brudów" w dolnych liniach obrazu. Z kolei przy rozdzielczości 720x 388 program jakby powielał ostatnią dolną linię, żeby jakość dociągnąć do 400, przez co w dolnej części kadru powstał niezbyt dobrze wyglądający "brud" (nie wiem czy jasno sie wyrażam :? ).

Autor:  VM-Rexor [ 11 Lis 2007, 15:08 ]
Temat postu: 

Tego nie wiem do końca - mój software do tworzenia DVD nie przyjmuje żadnych innych rozdzielczości niż 720x576. Według krążących w sieci dokumentcji standardu DVD oprócz tej rozdzielczości akceptowalna jest jeszcze 720x480. W przypadku każdej innej należy się liczyć z tym, że nawet jeśli uda się wygenerować DVD, to starsze stacjonarne odtwarzacze będą miały problemy z odtworzeniem filmu.

Autor:  qbix123098 [ 13 Lis 2007, 23:15 ]
Temat postu: 

dzięki za odpowiedzi

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
http://www.phpbb.com/