Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 07:37

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: nakładanie kaszety
PostWysłany: 10 Lis 2007, 10:01 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 09 Cze 2007, 23:57
Posty: 9
Miejscowość: Warszawa
JAk to zrobić. (Np. W Adobe Premiere Pro), czy oprócz nałożenia jest możliwość wycięcia tego z pliku. (Jeśli kręciłem 4:3, tak aby plik miał format np 16:9 a nie 4:3 z paskami na górze i na dole).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lis 2007, 13:19 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film

Rejestracja: 22 Cze 2007, 12:16
Posty: 178
Miejscowość: Poznań
nic nie musisz wycinać ani skalować. I daruj sobie Adobe Premiere.

odpal After Effects i nad warstwa z klipem utwórz warstwę adjustment layer, po czym nałóż na nią kaszety. dzięki takiemu układowi warstw uzyskasz możliwość pozycjonowania klipu w obrębie klatki w pionie - bezstratne, wtórne kadrowanie. oczywiście bezstratne w sensie jakości obrazu. chodzi o to, ze gdy kręcisz w 4:3 albo nawet w 16:9 kamerą konsumencka i potem chcesz dodac kaszety, żeby całość wyglądała jak na filmie, to zasłaniasz te fragmenty obrazu, na których ci zależy. powyższa metoda pozwala niezwykle płynnie wyanimowac kadr, a co za tym idzie - zachować pożądane obszary klipu.

kaszety łatwo stworzyć - warstwa solid black u góry i u dołu kadru idealnie pokrywające sie z szerokością kompozycji (dla bezpieczeństwa możesz je trochę rozciągnąć - nie wejdą one do renderingu, poniewaz znajdują sie poza obszarem roboczym), następnie łączysz je w pojedyncza warstwę za pomocą polecenie pre-com (Layer --> Pre-Compose). jeśli krawędzie pasków okażą się rozmyte, klikasz na ikonę Quality w oknie Timeline (czarny ukośnik). to spowoduje, ze przejście miedzy czernią pasków a obrazem będzie ostre.

jak masz pytania, wal śmiało :)

ps: na upartego to samo zrobisz w Premiere. ale kaszety będziesz musiał wykonać osobno w innym programie, np. illustraotrze albo photoshopie, po czym rozciągnąć je na cala długość klipu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Lis 2007, 18:39 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
Jest to bez problemu do wykonania na samym premiere. Tworzysz "color matte" czarny po czym umieszczasz go na dwóch warstwach i stosując filtr "crop" (przycinanie) przycinasz do pożadanego rozmiaru.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 10:12 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Podobnie, możesz zrobić to samo już na zmontowanym i wyeksportowanym filmie w VirtualDub, który również dysponuje filtrem "crop" do "przycinania obrazu".

Pamiętaj tylko, że przycięty film nie może mieć rozdzielczości z kosmosu. Nie wiem dokładnie czym to jest spowodowane, ale np. DivX nie przyjmuje pewnych wartości i kompresja powoduje błąd programu. Kiedyś eksportowałem film na DVD przy pomocy programu NeroVision i wszystko wyglądało dobrze, ale gdy oglądałem film na odtwarzaczu okazało się, że program powielił ostatnią, dolną linię obrazu przez co efekt nie był za ciekawy. Jednym słowem, trzeba uważać.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 12:32 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
W Vdubie można zrobić kaszetę - zakładam, że załadowane są kodeki do DV:
1 - po załadowaniu filmu w zakładce Video, pozycja Filters dodajemy filtr transform, wciskamy Cropping i tak ustawiamy Y1 offset oraz Y2 offset aby uzyskać pożądane obcięcie (Y2 nie musi być równe Y1, można skorygować błąd kadrowania).
Załóżmy, że w wyniku obcięcia z 720x576 wyszło 720x465.
2 - po zatwierdzeniu croppingu, wrócimy do okna "Filters", dodajemy filtr "resize" i po jego zaznaczeniu wciskamy "Configure".
3 - Parametry New Width, New Height ustawiamy na: 720x465, następnie zaznaczamy "Expand frame and letterbox image" i w "Frame width", "Frame height" i wpisujemy 720x576.
4 - zamykamy okno i potem okno "Filters", aby sprawdzić jak wygląda wynik.

Co do rozdzielczości klatek zależy od kodeka, jak został zoptymalizowany - jedne przyjmą wszystko, inne tylko liczby parzyste, inne tylko podzielne przez 4.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 13:45 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
A jak to się ma z rozdzielczością w przypadku eksportu do DVD? Czy też można wpisywać wszystko jak leci, czy są jakieś predefiniowane wartości, których trzeba się trzymać?

Przykładowo, film w rozdzielczości 720x400 zapisało mi poprawnie, bez żadnych "brudów" w dolnych liniach obrazu. Z kolei przy rozdzielczości 720x 388 program jakby powielał ostatnią dolną linię, żeby jakość dociągnąć do 400, przez co w dolnej części kadru powstał niezbyt dobrze wyglądający "brud" (nie wiem czy jasno sie wyrażam :? ).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lis 2007, 15:08 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Tego nie wiem do końca - mój software do tworzenia DVD nie przyjmuje żadnych innych rozdzielczości niż 720x576. Według krążących w sieci dokumentcji standardu DVD oprócz tej rozdzielczości akceptowalna jest jeszcze 720x480. W przypadku każdej innej należy się liczyć z tym, że nawet jeśli uda się wygenerować DVD, to starsze stacjonarne odtwarzacze będą miały problemy z odtworzeniem filmu.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Lis 2007, 23:15 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 09 Cze 2007, 23:57
Posty: 9
Miejscowość: Warszawa
dzięki za odpowiedzi


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group