Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 05 Maj 2024, 01:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Dżięk w Vegas 6
PostWysłany: 03 Cze 2007, 13:40 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
Witam jeszcze raz, tym razem mam problem z odpowiednim dopasowaniem dźwięku, a dokładnie chciałbym wzmocnić/przyciszyć wybrane fragmenty w klipie.
Jeśli ktoś był by mi w stanie pomóc z góry dziękuje.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2007, 17:12 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Polecam tutorial/help Vegasa i filmiki instruktażowe na stronie produktu lub dołączone do programu jeśli kupowałeś program w wersji box-owej. Jeśli dobrze zroumiałem chcesz podgłośnić lub wyciszyć odpowiedni fragment utworu dźwiękowego.
Rozwiązanie pierwsze: dodajesz obwiednię głośności (wywołujesz rozwijalne menu w pasku ścieżki audio, w okolicy suwaka głośności, wybierasz "Insert/Remove envelope" -> "Volume") i ustawiasz obwiednię tak aby w wybranym miejscu było głośniej lub ciszej.
Rozwiązanie drugie: pociąć klip audio na fragmenty w miejscach gdzie ma być wyciszenie, fragment który ma być cichy wyciszasz a sąsiednie fragmenty rozciągasz (NIE PRZESUWASZ!) tak aby nałożyły się na brzegi wyciszonego fragmentu, program automatycznie zrobi łagodne przejście.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Cze 2007, 21:41 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
VM-Rexor napisał(a):
Rozwiązanie pierwsze: dodajesz obwiednię głośności (wywołujesz rozwijalne menu w pasku ścieżki audio, w okolicy suwaka głośności, wybierasz "Insert/Remove envelope" -> "Volume") i ustawiasz obwiednię tak aby w wybranym miejscu było głośniej lub ciszej.

Rozwiązanie poerwsze nie działa tak jak bym tego chciał, ponieważ podgłaszane/przyciszane są wszytkie fragmenty dzwiękowe, a mi chodzi tylko o podgłoszenie/przyciszenie jednego konkretnego.

Ale właśnie doszedłem sam do tego z małą pomocą VM-Rexor'a wystarczyło tylko po dodawać punkty na osi z dźwiękiem, Wygląda to mniej więcje tak:
Image
http://img266.imageshack.us/my.php?imag ... tuugq3.jpg


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Cze 2007, 05:38 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
No i właśnie to miałem na myśli mówiąc o obwiedni.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Cze 2007, 14:12 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
VM-Rexor napisał(a):
No i właśnie to miałem na myśli mówiąc o obwiedni.

A ja myślałem że literówke zrobiłeś. Myślałem że chodzi ci zamiast obwiedni to odpowiedni heheheh :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Cze 2007, 22:21 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Nie tak.

Nie wiem jak to jest w V6.0, w najnowszej wersji, jak klikasz na dowolną ścieżkę audio wybierasz z menu podręcznego:
Switches -> Normalize .... i tak na każdym klipie musisz zrobić.

Dzięki temu każdy klip audio znormalizujesz do jednego poziomu (ustawionego w Opcjach) -0.1dB (przesterowanie w domenie cyfrowej następuje po przekroczeniu progu 0dB).

Obwiednią też niby się da, ale się urobisz, nią lepiej się posługiwać np. gdy dokładasz głos lektora, czy jakieś komentarzem podkłady audio...

A w przyszłości zainwestuj w sprzęt audio (osobny mikrofon) i dźwiękowca :) , żeby przy samym obrocie kamerą czy innym ujęciu móc mieć ten sam dźwięk :)

Program Vegas Video powstał na bazie... wielościeżkowego programu do montażu audio i ma chyba najlepszy edytor audio spośród wszystkich, można tam robić cuda z dźwiękiem...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Cze 2007, 06:58 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Normalizacja jest nawet w starszych wersjach, ale sprawdzi się raczej tylko w fragmentach, gdzie są jednolite poziomy dźwięku. Niemniej jednak to i tak przydatna informacja, bo tego typu rzeczy zawsze robiłem w catalyście - ale powinni trochę inaczej zorganizować interfejs tego menu - jedna funkcja (reverse) w głównej części menu a pozostałe w switchach (chyba trzeba napisać do Sony).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Cze 2007, 09:58 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Normalizacja jest nawet w starszych wersjach, ale sprawdzi się raczej tylko w fragmentach, gdzie są jednolite poziomy dźwięku.

Tak, tutaj założyłem że używał kamery z załączonym AGC i poziomy są w miarę wyrównane (widać to mniej więcej na zrzucie ekranowym).

W przeciwnym wypadku trzeba zapiąć w CHAIN ostry limiter z punktem zadziałania TRESHOLD ustawionym tak na -7dB.

Ja bym sie nie odważył ręcznie tego poprawiać :mrgreen:


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group