Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 05 Cze 2024, 15:42

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: tragiczny dźwięk. czy można coś zrobić?
PostWysłany: 19 Sty 2007, 20:03 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
witam,

cóż, zdarza się: koncertowo schrzaniłem dziś setki. są przesterowane i momentami strasznie słychać wiatr. materiał jest na poniedziałek i zastanawiam się, czy są jakieś sposoby, aby cokolwiek uratować? nie wiem, jakaś funkcja, parametr w audacity, który "obcina" przester, w jakimkolwiek stopniu?

bardzo proszę o pomoc


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sty 2007, 20:19 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2007, 10:32
Posty: 20
Miejscowość: Kraków
Hmmm... z tego co wiem to AudaCity nie ma takiej opcji.
Spróbuj na innym edytorze np. WavePad i pokombinuj z "Przyciszeniem Wiatru"


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sty 2007, 21:01 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2006, 12:22
Posty: 238
Miejscowość: Kraków
Przesteru już na niczym nie uratujesz, a z wiatrem możesz trochę powalczyć ale generalnie nie wróżę wielkich sukcesów. Jeżeli "równomiernie wieje" i masz trochę "czystego wiania" bez setek to możesz spróbować nałożyć w przeciw fazie, może trochę pomoże.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Sty 2007, 21:18 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
eech, tak myślałem.. jutro jadę powtórzyć te setki. dzięki Panowie

[ Dodano: Nie Sty 21, 2007 2:09 am ]
witam,

oczywiscie, z racji niedogadania, nie dalo sie dzis powtorzyc, wiec jedziemy jutro.. mam koncertowo j****y weekend, bo mi sluchawki nie zadzialaly i zgubila rutyna.. nienawidze! ;) ale oczywscie jedziemy jutro.. powinno sie udac..

PS: pomyslalem nad tym przesterem i doszedlem do wnisoku, ze byłem głupi sądząc, że da się coś z tym.. przecież o ile usuwanie wiatru polega na usunięciu pewnych częstotliwości, to usunięcie przesteru polegać by miało na ich dodaniu.. a to chyba truuudne..

tak czy siak, dzieki serdeczne za pomoc :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Sty 2007, 12:03 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Nie da się usunać przesterowania, ponieważ sinusoida została obcięta przez przetwornik A/C. Poprostu pewne informacje o sygnale zostały usunięte i ich nie dodasz. To tak jak tracimy bezpowrotnie informacji np. kompresując do mp3 :)

Tak jak na rysunku poniżej, na środku jedna fala została obcięta:

Image

Są jakieś tam firmy, oferujące specjalne oprogramowanie to ratunku tego typu "usterek", ale programy te naprawiają to w jakimś tam tylko %. No i te programy są bardzo bardzo dorgie i trudno dostepne :).

Na forum Estrady i Studia kiedyś wypowiadali się fachowcy z wilekimi nazwiskami jak radzą sobie z przesterami (ale głownie niewielkimi, okresowanymi)... bo każdemu się to może przytrafić...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 27 Sty 2007, 17:15 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 23 Lis 2006, 19:13
Posty: 654
Miejscowość: Sosnowiec
Cooledit miał takie funkcje odszumiania.

Fajną wtyczką VST jest denoiser, oczywiscie nie usuniesz wszystkiego, ale poprawić na pewno się da.

Aha, lepiej usunąc niewiele, gdyż jesli bedziesz chciał wszystko wywalić, usuniesz również pasmo w którym jest nagranie i szum. Ostrożnie z odszumianiem.

Do przesterów można pobawić sie Declickerem http://www.aptrio.com/Audio/Analyzing-T ... -4734.html
Warto kupić te wtyczki lub często dodawane są z kartami muzycznymi. Niektóre są też darmowe.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2007, 22:52 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Mylisz pojęcia. Odszumianie to nie jest to czego szukamy. Bądź ścisły ;-)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Sty 2007, 23:47 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
dzieki dzięki Panowie, ale tak jak napisałem, skręciliśmy setki jeszcze raz.. czasem trzeba :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Lut 2007, 10:05 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 23 Lis 2006, 19:13
Posty: 654
Miejscowość: Sosnowiec
spotstudio napisał:
Cytuj:
momentami strasznie słychać wiatr.


a monter :

Cytuj:
Mylisz pojęcia. Odszumianie to nie jest to czego szukamy. Bądź ścisły


Jestem ścisły.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 03 Lut 2007, 21:12 
Offline
Klapser
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lip 2005, 09:35
Posty: 73
Miejscowość: Skarżysko/Kraków
Nie, dzwięku też wiatru nie odszumiamy (tym bardziej jak spowodował zniekształcenia i przesterowanie), chyba że mówisz o odszumianiu "szumu morza" 8) :P :)

Koniec w tym temacie.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 28 Lut 2007, 13:28 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2007, 00:17
Posty: 7
Miejscowość: Poznań
No nieda się, nieda. DA się jezeli wszystko przemyślimy PRZED nagraniam czegokolwiek wraz ze spojżeniem na warunki pogodowe - jeżeli plenerek. A jest wiele opcji - mozna zastosować osłony dźwiękowe tzw. "wiatrochłonne", ale tu uwaga, bo może powstać odbicie dźwięku, także stosujemy materiały dźwiękochłonne, a nie cos co mamy pod ręką :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2007, 01:08 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 09 Paź 2006, 22:55
Posty: 57
Miejscowość: waw.pl
stieler napisał(a):
No nieda się, nieda. DA się jezeli wszystko przemyślimy PRZED nagraniam czegokolwiek wraz ze spojżeniem na warunki pogodowe - jeżeli plenerek. A jest wiele opcji - mozna zastosować osłony dźwiękowe tzw. "wiatrochłonne", ale tu uwaga, bo może powstać odbicie dźwięku, także stosujemy materiały dźwiękochłonne, a nie cos co mamy pod ręką :)


cóż.. odpowiedziałeś dawno "po terminie", jednakże Ci odpowiem.. gdy jestem na nagraniu i mam nagrać setki, to zwykle nie bardzo jest czas na myślenie, bo akurat ktoś ma moment, żeby odpowiedzieć.. zazwyczaj nie dysponuję panem redaktorem/panią redaktor.. więc muszę radzić sobie "w danej chwli".. a jest to zazwyczaj przed "plenerem".. no i co? masz jakieś jeszcze dobre rady?? ';)


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 12 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group