Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 03 Maj 2024, 07:17

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Poradnik Vegas 5.0 by NastY
PostWysłany: 05 Lis 2006, 13:31 
Offline
Na jego osiedlu kręcili kiedyś film

Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:20
Posty: 9
Miejscowość: Świdnica
Ponieważ juz kilka osób z tego forum pisze do mnie w sprawie pomocy z Vegasem (najczęściej chodzi o podstawowe rzeczy), postanowiłem napiać mały poradnik. Myśle że stanie sie on przydatny.


[center]GŁÓWNE OKNO PROGRAMU[/center]

Image

[center]JAK DODAĆ OBRAZ LUB DŹWIĘK[/center]

Image

Jedna z prostszych czynności...

1 W lewym dolnym rogu wybieramy zakładke Explorer
2 Szukamy wybranego pliku któy chcemy dodać ...
3 Przęciagamy go do okna tak jak na rysunku


[center]JAK DODAĆ PRZEJŚCIE MIĘDZY AVIKAMI[/center]


Nie jest to takie trudne jak by sie wydawało...
Oczywiście wszystko robimy w oknie Vegasa w który mamy wczesniej zamieszczone aviki.

1. Dodajemy 2 aviki do Vegasa

Image

2. Ustawiamy je koło siebie

Image

3. Wybieramy efekt z zakładki Transistions i przenosimy go w meijsce zetknięcia sie dóch avikow, tak jak na obrazku ...

Image
[fade]Kliknij obrazek aby powiekszyć[/fade]

4. Nakładamy na siebie aviki. Najlepiej ten po prawej nalozyc na ten ktory lezy po lewej stronie. Długość przejscia bedzie trwała od tego jak bardzo na siebie nalozymy aviki.

Image


[center]JAK DODAĆ EFEKT[/center]


Robimy podobnie jak z dodawaniem przejścia. Tylo ze wchodzimy w zakladke Video FX. Wybieramy upatrzony efekt i przenosimy go na avika. (naciskamy i przeciągamy.. chyba nie trudne :wink: )

Ale to dopiero teraz zaczyna sie prawdziwy mexyk...


[center]JAK USTAWIĆ EFEKT czas trwania itp.[/center]


Powinno wyskoczyć takie okno mniej wiecej... to zalezy tez od tego jaki efekt wybierzecie.

Image
Kliknij zeby powiekszyć

Po przeczytaniu tej cześci poradnika, i zrobieniu wszystkiego tak jak to pisze poniżej, powinno sie wam udac zrobić cos takiego:

[center]Przykładowy Efekt - poradnik Vegas 5.0 by NastY
[/center]

Waga 6,50 MB
Niezwracajcie uwagi na grafike - chciałem zeby mało zajmowało :)

Jak dodajecie efekt, powinno sie wam pojawic takie okno. Zwróćcie uwage na "parametry". Bedzie o nich mowa. Napewno zayważyliście na dole taki kolorowy pasek z małymi rąbami. Te rąby to sa "wydarzenia" (tak sobie je nazwijmy). Każdy rab ma swoje parametry. A raczej ich ustawienia. Teraz krok po kroku opsze jak wstawic efekt.

Image

Opisze teraz te dziwne kolorki i rąby ;).

Kolor czerwony - tam niema nic, nic sie neidzieje niema zadnego efektu.
Kolor żółty - czyli od pierwszego do drugiego rąbu, tam zaczyna sie efekt, czyli tak jakby dochodzi do celu.
Kolor zielony - w tym miejscu efekt jest juz pełen, czyli działa.
Kolor szary - efekt wygasa
Kolor czerwony - efektu juz niema, nic sie niedzieje

A teraz pokaże, jakie parametry ma kazdy z rąbów.

Rab nr 1

Image

Rab nr 2

Image

Rab nr 3

Image

Rab nr 4

Image


Na tym obrazku przedstawiłem NIEPRAWIDŁOWY układ rąbów.

Image


[center]SZTUCZKI I INNE MNIEJ WAZNE ORAZ WSKAZÓWKI... [/center]


W tej cześci opisze tylko niektóre zeczy które mogą wam ułatwić tworzenie swoje dzieła.

1. Nacisnijcie na waszej klawiaturze strzałkę do góry i obserwujcie pole w którym są wsze aviki, powinniscie zaobserowować jak obraz się rozciąga, naciskając strzałkę w dół, efekt bedzie dwrotny - bardzo przydatne...

2. Jak zrobić panorame - klikamy prawym na avika, wybieramy VIDEO EVENT PAN/CROP,
i po lewej stronie szukamy takiegp przycisku Image

3. Jak zmniejszyc obraz - klikamy prawym na avika, wybieramy VIDEO EVENT PAN/CROP,
i po lewej stronie szukamy takiegp przycisku Image


[center]RENDER AS nowy [/center]

Jeśli skończylismy tworzyc nasze działo, wszystko jest zapięte na ostani guzik, kiedy słyszymy słowo "Vegas", zbiera sie nam na wymioty, to znak - że przyszedł czas na render.

1 W oknie gdzie wrzucamy aviki i muzyke (a raczej kapke nad nim ) znajduje sie żółty trójkącik, rązciągamy go tak, aby obejmował wszystkie aviki i muzyke, a nawet nich troche wystaje - tak jak na rysunku.

Image

Wchodzimy w File, nastepnie wybieramy Image Render As i wyskakuje na następujące okno.

Image

Oczywiście wpisujemy tytuł filmu, wybieramy format i itp... Ale samo wybranie formatu nic nam nieda ponieważ program zrenderuje wszystko standardowymi ustawieniami ktore są na ogól straszne ... dlatego szukamy przycisku Image i tam dalej sie bawimy metodą prób i błędów ... w moje tajniki niewprowadzam poniewaz, to zapewne tajemnic kazdego z nas :).

Takie to proste ... ;)


To tylko część poradnika, spędziłem nad nim z 3 godzinki, z czasem bede edytował i dodawał nowe rzeczy. Za błędy przepraszam.

Wszelkie pytania dotyczące poradnika kierujcie w temacie albo na gg 7991599. Oczywiście niebede odpowiadał na pytania typu "Jak zrobic maske" czy "Jak konwertujesz z avi na wmv" mysle ze to są sekretu każdego moviemakera ;)

Dedytkowany Martuuuha i Seba.

Pozdrawiam.


Ostatnio edytowany przez NastY, 05 Lis 2006, 21:57, edytowano w sumie 1 raz

Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2006, 15:51 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 21 Wrz 2006, 17:36
Posty: 36
Miejscowość: Poznań
NastY dzieki Ci bardzo :) Spedziłam troszke czasu nad Vegasem i musze przyznac ze wydaje mi się obecnie łatwiejszy niz przypuszczałam. Jesli mozesz mi wytłumaczyc o co chodzi z renderowaniem bo tego nie czaje i jak sie to robi. pzd :lol:


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group