Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 29 Mar 2024, 12:53

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Pytanie o prawa autorskie
PostWysłany: 04 Lis 2009, 22:03 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 04 Sty 2007, 18:40
Posty: 36
Miejscowość: Rosja
Witam mam pytanie na które mimo szukajki nie znalazłem odpowiedzi jednoznacznej a wiec chodzi mi o prawa autorskie pytanie brzmi nastepująco
-gdy krece film amatorski z którego nie mam korzyśći materialnych i użyje utworu jakiegos zagranicznego wykonawcy i zgłosze film na przegląd czy mozna za to ponieść konsekfencje prawne?
- pytanie nr 2 czy piosenek z Jamendo mozna uzywac w filmach podając tylko ich wykonawców i tytuly w napisach?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 10:44 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Maj 2006, 10:12
Posty: 109
Miejscowość: Katowice
ad. 1 To czy masz korzysci materialne czy nie moze miec wplyw przy wydawaniu wyroku. Lamiesz prawo i oczywiscie ze mozesz za to poniesc konsekwencje prawne.
ad. 2 "You can copy, distribute, advertise and play this album as long as you" - mozesz kopiowac , rozpowszechniac i odtwarzac - a potem sa podane warunki artysty. O ile rozumiem to zeby wykorzystac utwor jako podklad musisz wykupic licencje - zobacz jamendo pro.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 11:01 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Ad 1. Teoretycznie tak (jak się dowiedzą ;) ) - od zakazu dalszego rozpowszechniania po nałożenie kary finansowej (obie rzeczy mogą wystąpić razem) - zależy od charakteru reprezentanta artysty jak i od tego czy były przesłanki, że zaistniały inne korzyści materialne, którymi się nie podzieliłeś z właścicielem praw autorskich (np. dostałeś nagrodę a nawet że to dzieło stało się reklamą dla innych). To, że teraz w praktyce nic się nie dzieje nie oznacza, że za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat nikt nie zapuka do drzwi aby porozmawiać w tej kwestii.
Ad 2. Z tego, co spojrzałem - prawidłową drogą jest użycie opcji wykupienia licencji, ale 8 Euro za utwór do krótkiego metrażu rozpowszechnianego w internecie, to chyba nie jest wielki majątek. Możesz spróbować dogadać się bezpośrednio z artystą - zaowocuje to na pewno ciekawą znajomością a w przyszłości może i muzyką szytą na miarę Twoich projektów. A w napisach owszem - zawsze powinno się podawać użyte utwory aby uniknąć przypadkowego plagiatu(przypisania sobie lub koledze autorstwa ścieżki muzycznej). Generalnie wszędzie należy czytać zapisy licencyjne a w wątpliwych sytuacjach kontaktować się bezpośrednio z właścicielem praw autorskich i (BARDZO WAŻNE!!!!) nawet jeśli jest coś za free, starać się o zdobycie pisemnej formy licencji.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 12:25 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 04 Sty 2007, 18:40
Posty: 36
Miejscowość: Rosja
a teraz takie pytanie z innej beczki
czy znacie taki przypadek by naprawde amatorskie produkcje w polsce były pozwane?
i czy np ktos z was na poczatku swej dzialalnosci uzywal takich utworow bez praw do nich i bral udzial w przegladach?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 12:45 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Pozwanych (no może poza głośną sprawą koncertówki U2) raczej nie, ale znam kilka przypadków kontaktu właściciela praw z twórcą materiału filmowego, które zakończyły się ugodą: autor filmu albo przestał rozpowszechniać film, albo zmienił ścieżkę dźwiękową. Teraz czasy się zmieniają (coraz więcej ludzi tworzy) i nie trzeba niczego jumać, wystarczy dobrze poszukać. Na pewno uda się znaleźć artystów w swoim kraju/otoczeniu, z którymi uda się dogadać, zagrają coś podobnego a bywa, że uda się znaleźć takich, co tylko za swoją promocję to zrobią(trzeba tylko prezentować odpowiedni poziom) i wtedy obie strony korzystają.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 13:27 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 04 Sty 2007, 18:40
Posty: 36
Miejscowość: Rosja
a moglbys mi rozjasnic sprawe tej koncertowki u2 :] bo nie jestem w temacie a chetnie się dowiem czegoś


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 14:32 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Sprawę z lekka przykrył już kurz - z tego co obiło mi się w innych serwisach, chłopak został pozwany nie przez samego artystę a przez jego menedżera. Na szybko znalazłem to:

http://www.stylwolny.pl/f18/polscy-fani ... vd-u2-365/


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Lis 2009, 23:01 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Maj 2007, 14:54
Posty: 171
Miejscowość: Proboszczów
A ja chciałem się dowiedzieć następującej rzeczy. Powiedzmy, że robię film na jakiś konkurs, przegląd, festiwal czy tym podobne. W filmie wykorzystuje głos lektora (za którego zapłaciłem - z bazy lektorów). Film wygrywa jakąś nagrodę. No i pytanie... czy lektor, który użyczył głos w filmie, może mieć jakieś roszczenia co do wygranej?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Lis 2009, 10:06 
Offline
Kaskader w Bollywood
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Maj 2006, 10:12
Posty: 109
Miejscowość: Katowice
Prawnikiem nie jestem ale o ile mi wiadomo to jesli masz umowe z przeniesieniem praw autorskich to nie moze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 06 Lis 2009, 10:57 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2006, 10:16
Posty: 558
Miejscowość: Warszawa
Przy zakupie materiału powinien zostać sporządzony dokument określający rodzaj licencji i warunki eksploatacji (co można, gdzie i jak) i ta kwestia powinna być w nim poruszona.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 10 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group