Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 22:26

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Kadry
PostWysłany: 06 Lut 2009, 22:31 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 17 Kwi 2006, 17:01
Posty: 44
Miejscowość: Katowice
Film: Droga do Zatracenia
Zdjęcia: Conrad L. Hall

Image

Ciekawy plan podwójny.
Osoba z przodu jest silniejsza kompozycyjnie, ponieważ jest wyostrzona, lepiej oświetlona, jest z prawej strony kadru oraz lekko pod kątem do kamery. Na początku jest ustawiona tyłem do osoby idącej w tle i tworzy z nią linię od lewej do prawej.

Postać z przodu zajmuje 2/3 kadru, a osoba w tle jest na linii wyznaczającej 1/3 kadru.

Osoba z przodu jest filmowana w półzbliżeniu(najazd kamery zaczyna się od planu średniego), podczas gdy druga postać zatrzymuje się gdy osiągnie plan średni. Dodatkowo zastosowano zmianę ostrości na osobę w tle (zamiast cięcia) która teraz jest silniejsza kompozycyjnie i jeszcze stoi pod lekkim kątem do kamery.

Później jest już coraz ciaśniej, jeśli chodzi o plany.

Moment w filmie można zobaczyć pod tym linkiem:
http://www.youtube.com/watch?v=ZphC0_XpDp4


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Lut 2009, 09:09 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Chyba większy sens miałaby analiza sceny czy sekwencji niż jednego ujęcia. Ujęcia nie występują solo tylko w pewnym kontekście. Poza tym opisałeś suche fakty natury geometrycznej. To jakbyś dał rysunek kwadratu i napisał, że widzimy prostokąt który ma wszystkie boki równe. Wyciśnij jakieś soki z tego tematu bo mogę ci podać 20 różnych planów dwójkowych i każdy będzie niósł inne treści.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 07 Lut 2009, 23:13 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 17 Kwi 2006, 17:01
Posty: 44
Miejscowość: Katowice
Zachęcam do zamieszczenia kilku planów podwójnych Santi. Chętnie się czegoś też nauczę i poznam. Ja specem nie jestem, ale myślę, że niektórym nawet i taka analiza może pomóc.

Operator powinien filmować tak, aby jak najlepiej opisać przedstawioną historię. Zatem spróbuje w odpowiedzi na Twój apel i takiej analizy.

Jeżeli chodzi o kontekst - to moim zdaniem (tutaj już wchodzi fabuła filmu) dzięki nieostrości osoby w tle nie wiemy do końca kto pozabijał ludzi dookoła, dowiadujemy się dopiero gdy osoba na pierwszym planie się odwraca i zauważa że to nie jest członek jego rodziny (co sugeruje fabuła) lecz kto inny.

Fakt, że na początku osoba z przodu jest tyłem do mordercy, może też świadczyć o jej stanie psychicznym - o niepewności kto pozabijał ludzi dookoła, o lęku przed własną śmiercią, czy też o pogodzeniu się, że zaraz umrze i chcę nie popaść w panikę (odejść godnie).

Sama strzelanina nie jest nagrana dynamicznie, lecz właśnie powoli, klimatycznie co odzwierciedla myślę z kolei stan psychiczny mordercy - że wolałby tego nie robić, ale jest do tego zmuszony, jest to też w pewnym sensie cios dla niego samego (zabija bliską mu osobę). Stąd brak efektownej strzelaniny. Muzyka też tutaj robi swoje.

Więcej niestety nie wycisnę. Mam nadzieję, ze pomogłem w pewien sposób tą jak i poprzednią analizą. Zachęcam do zamieszczenia kadrów. Pozdrawiam :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 08 Lut 2009, 01:08 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Na zrzucanie kadrów chwilowo nie mam czasu bo moja kopia jest już tak zjechana, że chyba czas kupić nową. Przede wszystkim warto przyjrzeć się filmowi jako całości. Np koncepcji kolorystycznej. Film jest kolorowy ale kostiumy i scenografia sprawiają, że jest niemal monochromatyczny co w założeniu miało oddawać niezbyt wesołe nastroje wielkiego kryzysu. Ten efekt potęguje pominięcie odbielania dzięki czemu czernie są bardziej wyraziste a kolory mniej nasycone. To co daje się zauważyć to nawiązania głównie do malarstwa Edwarda Hoppera (mój ulubiony współczesny malarz tak na marginesie). Generalnie jest to trochę styl noir. Ciekawe, że wiele kadrów jest wyjątkowo wiernych oryginalnemu komiksowi, który nota bene miał w większości pionowe kadry. Tak naprawdę to w komentarzu na DVD są tony informacji i nie wymyślę tu nic specjalnie nowego.

N.j.p. napisał(a):
Jeżeli chodzi o kontekst - to moim zdaniem (tutaj już wchodzi fabuła filmu) dzięki nieostrości osoby w tle nie wiemy do końca kto pozabijał ludzi dookoła, dowiadujemy się dopiero gdy osoba na pierwszym planie się odwraca i zauważa że to nie jest członek jego rodziny (co sugeruje fabuła) lecz kto inny.

Czegoś tu nie rozumiem. Fabuła prowadzi po linii prostej do tego, że Sullivan zabija Rooneya to, że jest on gdzieś tam w tle schowany to przeniesienie punktu widzenia z obiektywnego widza na subiektywny (Rooney) Gość jest górą spokoju bo wie kto to i spodziewał się tego. Nie mam pojęcia o jakiej niepewności tu piszesz.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Mar 2009, 13:25 
Offline
Kamerzysta na Weselach

Rejestracja: 17 Kwi 2006, 17:01
Posty: 44
Miejscowość: Katowice
Film: Słoń
Zdjęcia: Harris Savides

Bardzo mi się podoba w tym filmie praca kamery.
Wyjątkowe dla mnie jest to, że ujęcia są długie i wykonane na steadycami'e, a cięcia ograniczone do minimum. Nie jest to film, w którym cały czas padają cięcia.

Z początku bardzo mi się dłużył, jednak w miarę rozwoju fabuły, byłem wprost zdziwiony jak bardzo takie długie ujęcia pozwoliły mi wejść w świat poszczególnych bohaterów. Kamera wręcz za nimi podąża przez co odniosłem wrażenie, że jestem obok nich.

Film pozostawił na mnie ogromne wrażenie, pomimo tego, że już trochę minęło czasu odkąd go oglądałem.

Z tego co się dowiedziałem duży wpływ na zdjęcia miał tutaj reżyser Gus Van Sant (taki ma styl pracy ponoć).

Zachęcam do oglądnięcia, ponieważ jest to inne alternatywne spojrzenie na opisanie historii niż to zwykle możemy oglądać w kinie. Oczywiście fabułę można było przedstawić na wiele innych sposobów, ale ten do mnie bardzo przemówił.

Przykładowe scena:
http://www.youtube.com/watch?v=KBIIVUNx ... re=related
Trailer:
http://www.youtube.com/watch?v=htlsOf3P ... re=related


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 5 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group