Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 28 Mar 2024, 19:18

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Poszukuję pewnego scenariusza...
PostWysłany: 10 Wrz 2008, 17:27 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Myślałem o dziale "poszukiwany, poszukiwana", ale nie dotyczy to żadnego mojego projektu filmowego. Zastanawiam się czy komuś z was nie wpadł jakoś w ręce sławetny scenariusz "Tajemnicy Westerplatte". Z chęcią bym go przeczytał, skoro nawet Holland go broni... Wydaje mi się to dziwne sądząc po tym co wyciekło na jego temat do prasy. Czyżby rzeczywiście nie był taki obrazoburczy...?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 10 Wrz 2008, 19:27 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
U nas wystarczy, że zrobi się film gdzie bohater narodowy nie śpiewa Bogurodzicy i już jest skandal. Nie przypuszczam aby był jakoś specjalnie obrazoburczy dla większości ludzi jedynie dla tych co ograniczają się do wypisów szkolnych czytanych na klęczkach.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Wrz 2008, 19:38 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 27 Kwi 2007, 20:39
Posty: 20
Miejscowość: Olkusz
santi napisał(a):
U nas wystarczy, że zrobi się film gdzie bohater narodowy nie śpiewa Bogurodzicy i już jest skandal. Nie przypuszczam aby był jakoś specjalnie obrazoburczy dla większości ludzi jedynie dla tych co ograniczają się do wypisów szkolnych czytanych na klęczkach.


Z tych przecieków które wypisywali w internecie to wynika że film nie jest obrazoburczy tylko tanio efekciarski. Zamiast przywrócić właściwe miejsce Dąbrowskiemu i pokazać słabość Sucharskiego to jak sami twórcy powiedzieli idą na kompromis... jak znam życie to kompromisy w Polsce kończą się fatalnie.
Za to tanie chwyty jak sikanie na portret Rydza-Śmigłego (imho słuszne :) ), przedstawienie Dąbrowskiego jako pijaka itp... nie znajdujące pokrycia w rzeczywistych wydarzeniach i inne podobne "kwiatki" pokazują że raczej będzie to kolejne dzieło pod publiczkę tyle że tym razem oparte na skandalu za wszelką cenę.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Wrz 2008, 20:34 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
Również przeszukiwałem dogłębnie internet w poszukiwaniu tego scenariusza, bo wszyscy się na jego temat wypowiadają nie znając nawet treści. Ja dopóki nie przeczytam tych wypocin, nie będę się wypowiadał na ich temat. Na razie udało mi się znależc jedynie coś takiego: http://ar4.pl/forum/tajemnica-westerpla ... ml?p=11595 i się zniechęciłem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Wrz 2008, 20:55 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lip 2006, 20:58
Posty: 1317
Cytuj:
Hidden Block (Musisz sie zarejestrować i napisać 15 postów):
Tylko osoby które mają na swoim koncie minimum 5 postów WIDZĄ LINKI!


Może wkleisz bezpośrednio jak masz już tam posty swoja forga co za kretyński pomysł.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Wrz 2008, 12:10 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Lord-Jim napisał(a):
przywrócić właściwe miejsce Dąbrowskiemu i pokazać słabość Sucharskiego


A mówi się, że u nas z historią jest źle... Jest tragicznie. Słabość Sucharskiego, tak. A Piłsudski dostawał rozkazy od Hitlera...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Wrz 2008, 15:31 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Mar 2008, 17:27
Posty: 542
Miejscowość: Pruszków
cezary188 napisał(a):
Może wkleisz bezpośrednio jak masz już tam posty swoja forga co za kretyński pomysł.


Nie mam tam konta i wybacz, ale nie bardzo mi się chce go zakładac i pisac post, żeby np. ujrzec jakiś beznadziejny żart.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 12 Wrz 2008, 22:02 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 27 Kwi 2007, 20:39
Posty: 20
Miejscowość: Olkusz
Cytuj:
A mówi się, że u nas z historią jest źle... Jest tragicznie. Słabość Sucharskiego, tak. A Piłsudski dostawał rozkazy od Hitlera...


A możesz rozwinąć o co Ci chodzi? Akurat cała sytuacja z Dąbrowskim i Sucharskim jest dość dobrze udokumentowana no chyba że wiedzę czerpie się z podręczników szkolnych.
A co do Piłsudskiego to jak Hitler obiął władzę to nasz autokrata powoli schodził z tego świata więc nie bardzo bylo mu jak słuchać rozkazów. Tak wiem, taka figura stylistyczna... ale jak widzę z historią nie wiele mającą wspólnego gdyż Piłsudski był podejrzewany o bycie (za czasów zaborów) agentem Niemiec ale do samego Hitlera miał stosunek akurat zdroworozsądkowy czyli chciał go napaść razem z Francją (no tu mu trochę rozsądek nawalił ale pod koniec życia ponoć mocno schorowany był).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Wrz 2008, 09:57 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Z chęcią rozwinę swoją myśl i zapewniam, że nie czerpię wiedzy z podręczników szkolnych (chociaż i również - ale jedynie jeśli chodzi o starożytność i średniowiecze). Z zamiłowania widzisz jestem historykiem i z tego co mi się wydaje patriotą. O Piłsudskim napisałem tak a nie inaczej (chociaż jest przecież oczywista bzdura) ponieważ twoja wypowiedź wpisuje się w ten nowy, absurdalny nurt odczytywania polskiej historii i deptania jej ikon. Z Sucharskim i Dąbrowskim (wg. mojej wiedzy zaczerpniętej z kilu źródeł, również tych osobowych) było tak: podstawowym zadaniem żołnierza jest walczyć ile się da, jednak kiedy sytuacja staje się beznadziejna dobry dowódca nie naraża swoich żołnierzy na bezsensowną śmierć. W chwili wybuchu drugiej wojny obowiązywały wszelkie konwencje, które jasno mówiły, że jeniec wojenny jest swego rodzaju "świętością" i włos z głowy mu spadać nie powinien. Sucharski nie wiedział jaki stosunek będę mieć w całej wojnie Niemcy do wojsk Polskich i nie tylko. Kiedy więc po pierwszym dniu walk wszystko wskazywało, że placówkę czeka porażka, kierując się rozsądkiem i nie chcąc tracić dobrych żołnierzy w walce nieuchronnie skazanej na porażkę podjął decyzję o poddaniu się. Nie był jednak wcale tchórzem - to bzdura. Dąbrowski prezentował zgoła inny punkt widzenia - chciał walczyć do upadłego. Starły się ze sobą dwie równie patriotyczne wizje wojskowych. Myślę, że w głębi duszy Sucharski też chciał dalej walczyć, o czym zresztą świadczy fakt, że kiedy zwyciężyła "wizja" Dąbrowskiego i Westerplatte broniło się dalej włączył się i przekazano mu z powrotem dowództwo. To tak w telegraficznym skrócie. Co do filmu się nie wypowiadam. Jeżeli ktoś chociaż myśli o czymś takim jak "lanie na śmigłego", czy latanie na golasa pod ostrzałem niemców powinien w moim odczuciu być wysyłany do pierdla na dożywocie. Ktoś taki nie zasługuje na bycie polakiem. Zakłamywanie i to tak obelżywe historii w imię efekciarstwa nie mieści mi się nawet w głowie. Dlatego chciałbym przeczytać ten scenariusz i zweryfikować podawane przez prasę szczątkowe informacje. Co do Twojej wypowiedzi na temat Marszałka to powstrzymam się od komentarza. Jestem Piłsudczykiem od pokoleń i nie chciałbym zmieniać tematu tej dyskusji.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Wrz 2008, 21:19 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 27 Kwi 2007, 20:39
Posty: 20
Miejscowość: Olkusz
Moore napisał(a):
Z zamiłowania widzisz jestem historykiem i z tego co mi się wydaje patriotą. O Piłsudskim napisałem tak a nie inaczej (chociaż jest przecież oczywista bzdura) ponieważ twoja wypowiedź wpisuje się w ten nowy, absurdalny nurt odczytywania polskiej historii i deptania jej ikon.


A to celem historyka nie powinno być poszukiwanie prawdy - nawet tej niewygodnej - o wydarzeniach z przeszłości tylko obrona jakichś ikon? Ciekawa teoria.

Moore napisał(a):
Z Sucharskim i Dąbrowskim
(...) To tak w telegraficznym skrócie.


Też sporo o tym czytałem i dla mnie bardziej wiarygodne są źródła twierdzące że Sucharski się 2 września załamał i dopiero kiedy mu przeszło :) oddano mu dowództwo. I wykonano rozkaz o kapitualcji... Co więcej jeśli mówimy o odbrązawianiu Sucharskiego to należy mu się to za to jak po wojnie przedstawiał swoją rolę. Wystarczy przeczytać "Westerplatte" Wańkowicza napisane na podstawie wspomnień majora.
Ludzie mają prawo do chwil słabości ale powinni umieć się do nich przyznać i powiedzieć prawdę o tym jak było a nie przypisywać sobie cudze zasługi.
Podobna sytuacja (tylko bardziej drastyczna) jest z Twoim idolem Piłsudskim i gen. Rozwadowskim ale to pewnie też bzdury wyssane z palca.

Moore napisał(a):
Jeżeli ktoś chociaż myśli o czymś takim jak "lanie na śmigłego", czy latanie na golasa pod ostrzałem niemców powinien w moim odczuciu być wysyłany do pierdla na dożywocie.


Jeśli takie rzeczy by miały miejsce - a nic tego nie potwierdza - to można by to pokazać.

Co do oceny Śmigłego to uważasz że należu mu się cześć i szacunek za samo bycie Naczelnym Wodzem?

Moore napisał(a):
Ktoś taki nie zasługuje na bycie polakiem.

Rozumiem że posiadasz jakiś test na polskość? Zamieść go, to może być ciekawe ilu z nas okaże się godnymi...


Moore napisał(a):
Zakłamywanie i to tak obelżywe historii w imię efekciarstwa nie mieści mi się nawet w głowie.

I dlatego napisałem że mam wrażenie - ale tylko na podstawie przecieków - że film będzie w imię efekciarstwa fałszował historię.

Moore napisał(a):
Co do Twojej wypowiedzi na temat Marszałka to powstrzymam się od komentarza. Jestem Piłsudczykiem od pokoleń i nie chciałbym zmieniać tematu tej dyskusji

No to faktycznie nie ma co dyskutować, ostatnia dyskusja z fanem Piłsudskiego zajęła ze 7 stron jednego z forum. A temat ciekawy, oj ciekawy.. :)

A swoją drogą gdyby ktoś chciał nakręcić film "Rozkaz 10000" to pewnie postulowałbyś rozstrzelanie, ostatecznie banicję?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Wrz 2008, 10:28 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Mar 2008, 08:47
Posty: 127
Miejscowość: Limanowa / Kraków
Onet: Peszek: scenariusz "Tajemnicy Westerplatte" mnie zachwycił

EDIT: A tutaj jeszcze fragmenty scenariusza http://www.dziennik.pl/kultura/article233738/Ujawniamy_scenariusz_filmu_o_Westerplatte.html


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Wrz 2008, 10:41 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Lord-Jim napisał(a):
to celem historyka nie powinno być poszukiwanie prawdy - nawet tej niewygodnej - o wydarzeniach z przeszłości tylko obrona jakichś ikon? Ciekawa teoria.


Tego nie twierdzę, sam uważam że Wałęsa był agentem SB (co nie umniejsza jego zasług później), chodzi mi raczej o ikony w sensie wydarzeń, czynów. Nasza historia jest jednym wielkim bohaterskim czynem, deprecjonowanie go poprzez dorabianie takich scen jak to sławetne już "lanie" jest czymś obrzydliwym. Wojsko polskie w czasie drugiej wojny było jednym z najlepiej wyszkolonych a na pewno zdyscyplinowanych w Europie, nie wyobrażam sobie więc, by ktokolwiek z nich nawet pomyślał o piciu na służbie czy odlewaniu się na naczelnego wodza (że o lizaniu erotycznych kart - co wyczytałem w artykule powyżej - nie wspomnę). Nie nobilituję wcale Śmigłego. Owszem, był dowódcą nieudolnym i zupełnie nienadawał się na swoje stanowisko, ale swoją godność miał, więc obrazowanie jego nieudolności w taki sposób jest wyrazem totalnego chamstwa.

Lord-Jim napisał(a):
Rozumiem że posiadasz jakiś test na polskość? Zamieść go, to może być ciekawe ilu z nas okaże się godnymi...


Nie, żadnego testu nie posiadam. Chodzi mi tylko o to, że jeżeli ktoś wymyśla takie bzdury dla kasy i rozgłosu (bo nie mieści mi się w głowie, żeby ktoś był na tyle głupi) odnośnie swojego kraju to w moim odczuciu przekreśla go jako przedstawiciela tej narodowości. Gdyby to było gdzieś udokumentowane to co innego, ale oburzają się wszyscy historycy, więc coś w tym musi być co to wzburzenie wywołuje. Bzdura?

Lord-Jim napisał(a):
Też sporo o tym czytałem i dla mnie bardziej wiarygodne są źródła twierdzące że Sucharski się 2 września załamał


A mi sięzawsze wydawało, że historyk powinien patrzeć obiektywnie na źródła a nie wybierać sobie te, którym bardziej ufa...

EDIT: Przeczytałem to co opublikował dziennik. Ciągle piją, szczają... Myślę Lord_Jim, że nasza dyskusja wobec tego tekstu jest bezpodstawna. To się nie nadaje na papier toaletowy...


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Wrz 2008, 15:38 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Mały OT:
Moore, wspomniałeś, że interesujesz się historią i uważasz się za patriotę. Skąd więc uwielbienie dla korsykańskiego konusa który tak ładnie nas wydymał?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Wrz 2008, 18:18 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lip 2007, 18:35
Posty: 860
Wcale nas nie wydymał. Wręcz przeciwnie, był jedyną osobą w ówczesnej Europie, która zrobiła dla nas cokolwiek. Dla nas jako Polaków, dążących do uzyskania własnego państwa


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 14 Wrz 2008, 21:02 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 27 Kwi 2007, 20:39
Posty: 20
Miejscowość: Olkusz
Moore napisał(a):
Wojsko polskie w czasie drugiej wojny było jednym z najlepiej wyszkolonych a na pewno zdyscyplinowanych w Europie, nie wyobrażam sobie więc, by ktokolwiek z nich nawet pomyślał o piciu na służbie czy odlewaniu się na naczelnego wodza (że o lizaniu erotycznych kart - co wyczytałem w artykule powyżej - nie wspomnę).


Wojsko to tylko ludzie, jeśli można być czegoś pewnym to tylko tego że takie wypadki napewno się zdażały. A już picie w warunkach wojennych to nic dziwnego, zapewne jakbyś sam był po trzech dniach bombardowań i znalalzł manierkę łyskacza to wypiłbyś na poczekaniu. Polska armia nie składała się z ministrantów...
A co do karności... już przykład z dowództwa szedł piękny, chyba nigdy tylu polskich dowódców nie dało nogi z pola walki co w 39. Jakbym był podkomendnym takiego Dęba-Biernackiego i miał jego portret to nie wiem czy odlanie się na niego by mi wystarczyło żeby okazać ile należało mu się szacunku...

Moore napisał(a):
Nie nobilituję wcale Śmigłego. Owszem, był dowódcą nieudolnym i zupełnie nienadawał się na swoje stanowisko, ale swoją godność miał, więc obrazowanie jego nieudolności w taki sposób jest wyrazem totalnego chamstwa.


A moim zdanie właśnie nie miał. Kolesiostwo było ważniejsze niż obowiązki wobec kraju. Zamiast rozstrzelać choćby wyżej wymienionego Dęba po pierwszym opuszczeniu powierzonych mu oddziałów, przydzielił mu drugą armię. Po drugiej dezercji dalej nic. To samo z Rommlem i paroma innymi kolegami generałami... i ucieczka z kraju. Ocena jego postaci w czasie kampanii wrześniowej była dość jednoznaczna..

Moore napisał(a):
Gdyby to było gdzieś udokumentowane to co innego, ale oburzają się wszyscy historycy, więc coś w tym musi być co to wzburzenie wywołuje. Bzdura?

To też wyraźnie napisałem że tu się zgadzamy. Nie zgadzamy się w ocenie Sucharskiego, Dąbrowskiego i Śmigłego (czy też ogólnie piłsudczyków).

Moore napisał(a):
A mi sięzawsze wydawało, że historyk powinien patrzeć obiektywnie na źródła a nie wybierać sobie te, którym bardziej ufa...

Nietrafiona riposta. Oceniając dokumenty zawsze na końcu musimy wydać subiektywną ocenę. I tylko tyle napisałem, że z znanych mi relacji bardziej przekonujące w mojej ocenie są te które nie są wygodne dla Sucharskiego. A uwierz mi w podstawówce Sucharski był dla mnie bohaterem, nikt mnie nie wychował na fana Dąbrowskiego..

Moore napisał(a):
EDIT: Przeczytałem to co opublikował dziennik. Ciągle piją, szczają... Myślę Lord_Jim, że nasza dyskusja wobec tego tekstu jest bezpodstawna. To się nie nadaje na papier toaletowy...

Też mi się wydaje że scenariusz jest kiepski i efekciarski, ale pamiętajmy że to tylko przecieki. Ja jednoznacznie film ocenię tylko wtedy jeśli przeczytam scenariusz lub obejrzę gotowy obraz. I wtedy wszystko będzie jasne..


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 13 Gru 2008, 18:56 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 01 Gru 2006, 20:03
Posty: 66
Miejscowość: Bełchatów
Scenariusz wojenny, więc podpinam.
Skradziony script do powstającego właśnie "Inglourious Basterds" QT. Właśnie czytam.

Link


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group