Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 20 Kwi 2024, 01:57

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: małe pytanie :D
PostWysłany: 04 Maj 2008, 20:22 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 25 Kwi 2008, 22:53
Posty: 22
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
Zrobiliśmy ze znajomymi kilka filmów, ale to wszystko tylko dla siebie. Teraz robimy film na konkurs OKFA i w związku z tym mam małe pytanie. Czy w filmie na taki konkurs mogę użyć jaką kolwiek piosenkę, jakiego kolwiek zespołu, czy mogą to być tylko i wyłącznie piosenki/melodie zrobionego przez osoby tworzące ten film na konkurs


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 04 Maj 2008, 20:44 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Pytanie z zakresu prawa autorskiego.
http://forum.kamera-akcja.pl/viewtopic.php?t=2951


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 07:20 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 25 Kwi 2008, 22:53
Posty: 22
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
no o to mi chodziło, w takim razie szkoda :P
mam w takim razie 2 pytania.
1) do punktu 7
Cytuj:
7. Potrzebuję muzyki do mojego filmu. Czy mogę wykorzystać utwory Chopina, Mozarta albo Bacha z oryginalnej płyty?

Nie. Nagranie utworów Chopina, Mozarta, Bacha lub innego kompozytora jest niczym innym jak tylko opracowaniem ich utworów przez pewnych wykonawców i jako takie jest odrębnym utworem, chronionym prawami autorskimi. Osoba dokonująca takiego opracowania (czyli np. pianista, dyrygent, członkowie orkiestry) nabywa prawa autorskie do niego i uzyskuje status twórcy.
Inaczej wygląda to w sytuacji, w której sam weźmiesz nuty do rąk i wykonasz taki utwór. Wówczas sam stajesz się twórcą opracowania i możesz korzystać z niego do woli.
Wykorzystanie jakiegokolwiek utworu muzycznego możliwe jest tylko po uzyskaniu zgody właściciela praw autorskich danego utworu. Zgoda powinna być udzielona w formie pisemnej (w profesjonalnym obrocie stosuje się tzw. umowy licencyjne), co do zasady jest to forma zastrzeżona pod rygorem nieważności (jej niezachowanie skutkuje nieważnością danego kontraktu).


a więc jeśli wezme jaki kolwiek instrument i wykonam samemu jakiś utwór, to mogę go użyć w filmie, tak?

2) jak to się tyczy do montowania filmów z wesela itd. Widziałem na innym forum jak się o to kłócili i chyba na końcu wyszło, że mając orginalną płyte można dany utwór z tej płyty użyć w takim filmie. Jakie jest wasze zdanie o tym?


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 08:02 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Ok, w takim razie jeszcze raz.

Nie można wykorzystywać w filmach muzyki, do której nie ma się praw autorskich. Wyjątkiem jest sytuacja, w której uzyska się (najlepiej) pisemną zgodę autora utworu (lub posiadacza praw) na jej wykorzystanie. Tak więc - nawiązując do Twojego pytania - nie możesz wykorzystać jakiejkolwiek piosenki jakiegokolwiek zespołu nie posiadając jego zgody.

Cytuj:
a więc jeśli wezme jaki kolwiek instrument i wykonam samemu jakiś utwór, to mogę go użyć w filmie, tak?

Jeśli sam ten utwór wymyślisz (czyli będzie on Twojego autorstwa) to tak. W innym przypadku musisz uzyskać zgodę autora muzyki na wykorzystanie partytury/motywu muzycznego/itp. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której [patrz punkt 8 FAQ].

Cytuj:
2) jak to się tyczy do montowania filmów z wesela itd. Widziałem na innym forum jak się o to kłócili i chyba na końcu wyszło, że mając orginalną płyte można dany utwór z tej płyty użyć w takim filmie. Jakie jest wasze zdanie o tym?

Polecam FAQ. Zasady są takie same - nie masz zgody? Nie możesz wykorzystać muzyki. I nie ma znaczenia czy masz oryginalną płytę czy nie. Kupując oryginalną płytę godzisz się na warunki licencji dotyczące tej płyty (tak, to własnie to słynne "All rights reserved". A po tej sentencji często pojawiają się wyliczenia odnośnie działań, które są zabronione, np. "Unauthorised copying, reproduction, leading, etc. prohibited"). Także niech Panowie z tamtego forum lepiej uważają.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 13:52 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sty 2006, 15:04
Posty: 239
Miejscowość: Trzebnica
To ja polecę odwiedzenie strony :
www.jamendo.com
Tam jest muzyka na określonych prawach autorskich a jakbyś jeszcze napisał do wykonawcy to można dojść do ciekawych układów :)
I muzyka gra :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 19:58 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 25 Kwi 2008, 22:53
Posty: 22
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
pomysł z tą stroną fajny, ale co się dzieje z rejestracją :/. Kiedy próbóje wpisać nick to mi znika pole z nikiem, kiedy próbóje e-mail to mi znika to pole, co się dzieje :P


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 22:08 
Offline
Coś gdzieś słyszał
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Sty 2006, 15:04
Posty: 239
Miejscowość: Trzebnica
Cytuj:
pomysł z tą stroną fajny, ale co się dzieje z rejestracją :/. Kiedy próbóje wpisać nick to mi znika pole z nikiem, kiedy próbóje e-mail to mi znika to pole, co się dzieje :P

Nie mam pojęcia. U mnie pod firefoxem żadnych problemów nie ma.
Sprawdziłem jak będzie w IE i też wszystko OK.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 05 Maj 2008, 23:21 
Offline
Mistrz WindowsMovieMaker

Rejestracja: 25 Kwi 2008, 22:53
Posty: 22
Miejscowość: Mińsk Mazowiecki
no ja się operą posługuje :P, sprawdze później na IE

[ Dodano: Wto Maj 06, 2008 11:31 am ]
Rzeczywiście fajna strona, czegoś takiego mi brakowało. Czyli mogę używać tej muzyki w filmach jeśli tylko napisze autora utworu?


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group