Forum Kamera!Akcja

Obecny czas: 19 Kwi 2024, 14:05

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina




Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: II-gi reżyser
PostWysłany: 29 Wrz 2006, 20:13 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2006, 12:51
Posty: 129
Miejscowość: Warszawa
Nie wiedziałem gdzie umieścić swoje pytanie, więc tutaj chyba będzie najbezpieczniej. :)
Jak wskazuje nazwa tematu - chcę zapytać o zakres obowiązków II-go reżysera.
Tylko proszę Was, nie piszcie: "O rany! Jak można tego nie wiedzieć?!". W końcu od tego jest to forum, żeby zapytać... :twisted:
A nigdzie nie udało mi się znaleźć odpowiedzi na moje poniższe pytania.
Czy to właśnie II-gi reżyser zajmuje się statystami?
Czym się zajmuje i za co (za kogo) odpowiada na planie?
Dziękuję.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Wrz 2006, 17:29 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 20 Sie 2006, 13:48
Posty: 68
Miejscowość: Warszawa
Tak naprawdę to sądzę, że nikt tego do końca nie wie, dlatego chociaż mamy sobotę nikt jeszcze Ci nie odpowiedział. Otóż z doświadczenia wiem, ponieważ miałam okazję być kimś takim w pewnej półamatorskiej produkcji, że drugi reżyser robi po prostu wszystko to, czego nie potrafi zrobić, albo czym nie ma ochoty się zajmować reżyser. 8) Wydaje mi się, że tak jest nawet w produkcjach profesjonalnych.
Ja bym powiedziała, że to jest przyjaciel reżysera, który zna wszyskie jego słabości i pocieszy go w kryzysowym momencie. Jednak te role się zacierają, spójrz chociażby na małżeństwo Krauze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Wrz 2006, 18:08 
Offline
Coś gdzieś słyszał

Rejestracja: 04 Cze 2006, 11:57
Posty: 229
Miejscowość: Warszawa
W dobrym kierunku kombinujesz, Volante. II reżyser - ale moja wiedza ogranicza się jedynie do pracy na planie produkcji telewizyjnych - to przede wszystkim szef drugiego planu. Kiedy np. kręci się scenę w plenerze, to on decyduje, w którym momencie startują emerytka z pieskiem, para młodych zakochanych, chwiejnie idący pijaczek czy dziecko biegnące z piłką - ci, którzy w pewnym momencie będą się pojawiać w kadrze.
Podczas pracy w studio z kolei często jest tak, że ekipy dzielą się na dwa plany - wynika to na ogół z harmonogramów zajęć aktorów i zdarza się, że trzeba w tej samej chwili kręcić dwie sceny, każda z innymi aktorami. To tylko zresztą najprostszy przykład, bo powodów można znaleźć tysiąc i jeden.
Bywa i tak, jak pisze Lucy, że niektórych scen pierwszemu reżyserowi nie chce się doglądać, bo nie mają one większego znaczenia dla ogólnego wyrazu.
Ale to wszystko oczywiście w dużym przybliżeniu - na temat zakresu prac II reżysera można by napisać niezłą broszurkę.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Wrz 2006, 18:23 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
wg książki "Get started in short movie making" Chrisa Patmore'a
AD - Asistant director: Są oczami, uszami, a szczególnie ustami głównego reżysera. Są nieocenieni na dużych planach, bo robią całą nudną (ale konieczną) robotę, kiedy reżyser zajęty jest "wizją". Przydatni również w mniejszych produkcjach


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Wrz 2006, 21:19 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Lucy napisał(a):
Jednak te role się zacierają, spójrz chociażby na małżeństwo Krauze.


Współreżyserowanie to chyba jednak nie do końca to samo co bycie drugim reżyserem. Bo co innego jak dwie osoby realizują wspólną wizję a co innego jak wizja należy do jednej osoby a druga ją realizuje.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Wrz 2006, 21:26 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 20 Sie 2006, 13:48
Posty: 68
Miejscowość: Warszawa
Przecież nie mowię o "Pl. Zbawiciela", a o pozostałych filmach Krzysztofa Krauze. On sam mówił, że jego żona była zawsze drugim reżyserem, ale tak naprawdę zawsze reżyserowała z nim wspólnie, na równi, dopełniali się nawzajem.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 30 Wrz 2006, 21:31 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Lucy napisał(a):
Przecież nie mowię o "Pl. Zbawiciela", a o pozostałych filmach Krzysztofa Krauze. On sam mówił, że jego żona była zawsze drugim reżyserem, ale tak naprawdę zawsze reżyserowała z nim wspólnie, na równi, dopełniali się nawzajem.


A to przepraszam. Jakoś się zafiksowałem na tym ostanim cierpiętniku. Niemniej jest to taka "hybrydowa" sytuacja, pośrednia rzekłbym.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Paź 2006, 13:35 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2006, 12:51
Posty: 129
Miejscowość: Warszawa
OK, dzięki wszystkim.
Droga Lucy, wydaje mi się, że w tym przypadku:
Lucy napisał(a):
Ja bym powiedziała, że to jest przyjaciel reżysera, który zna wszyskie jego słabości i pocieszy go w kryzysowym momencie.
chodzi jednak nie o II-go reżysera, ale o tzw. współpracę reżyserską (czyli co-director). I tu słuszność ma Santi.

Chcę napisać drobne sprostowanie dla tych, którzy swoją przygodę z filmem dopiero zaczynają, żeby wiedzieli. :)
Weźmy za przykład wszystkim dobrze znany film The Matrix (1999). Wiadomo, że reżyserami tego obrazu są bracia Wachowski (tudzież Wachowscy). Jeżeli są oni wymieniani w kolejności:
Andy Wachowski
Larry Wachowski
to nie chodzi tu o to, że pan Larry jest drugim (II-gim) reżyserem. Nie chodzi tu o kolejność.

Przy każdej produkcji II-gich reżyserów jest kilku. Wydawało mi się, że to właśnie oni odpowiadają przede wszystkim za statystów i potwierdza to Mokotowski.
Wygląda na to, że przy filmach pana Krauze, pani Krauze pełni funkcję zarówno II-go reżysera, jak i współpracy reżyserskiej.
Dzięki! :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Paź 2006, 13:53 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 20 Sie 2006, 13:48
Posty: 68
Miejscowość: Warszawa
Drogi Volante, bez względu na to, co napisałeś, jestem pewna każdego zdania w moim poprzednim poście. :D A żadne z pozostałych odpowiedzi nie wykluczają prawdziwości mojej.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Paź 2006, 16:58 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2006, 12:51
Posty: 129
Miejscowość: Warszawa
Lucy napisał(a):
Drogi Volante, bez względu na to, co napisałeś, jestem pewna każdego zdania w moim poprzednim poście. :D A żadne z pozostałych odpowiedzi nie wykluczają prawdziwości mojej.

W żadnym wypadku nie chciałem podważać Twojej wypowiedzi, droga Lucy. :)
Wszystkie powyższe posty w jakimś stopniu składają się na odpowiedź na pytanie zawarte temacie.
Dziękuję wszystkim raz jeszcze.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Paź 2006, 19:37 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
.. po czym wzięli się za ręce i wykonali skok kochanków z najbliższej skrzynki po pomidorach :)

Wybaczcie ale nie mogłem się powstrzymać, drodzy moi :D


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 01 Paź 2006, 20:40 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2006, 12:51
Posty: 129
Miejscowość: Warszawa
santi napisał(a):
.. po czym wzięli się za ręce i wykonali skok kochanków z najbliższej skrzynki po pomidorach :)

Wybaczcie ale nie mogłem się powstrzymać, drodzy moi :D

Ja wybaczam! :D
Nie wiem jak Lucy... :wink:


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Paź 2006, 07:03 
Offline
Parzy kawe II Rezyserowi

Rejestracja: 20 Sie 2006, 13:48
Posty: 68
Miejscowość: Warszawa
Drogi Santi, doprawdy nie wiem co powiedzieć... :roll:
Ale czemu po pomidorach??!!


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 02 Paź 2006, 09:23 
Offline
Absolutny Fan K!A
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Lut 2005, 18:32
Posty: 1942
Miejscowość: Warszawa
Pomyślałem, że skoro już robię off-topic i daję opozycji broń do ręki to niech przynajmniej będzie to coś oryginalnego.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 19 Paź 2006, 18:20 
Offline
Absolutny Fan K!A

Rejestracja: 03 Sie 2005, 09:12
Posty: 1064
Miejscowość: Lublin
Miałem okazję spędzić dziś cały dzien na planie filmu "Braciszek", kręconego w Kazimierzu Dolnym. Przyglądałem się zarówno pracy reżysera jak i jego asystentów i mogę powiedzieć, że są oni ludzmi do brudnej roboty. W filmie tym rola reżysera ograniczała się do zajmowania stanowiska przed monitorem podglądowym oraz do mówienia słowa akcja. Więcej życia wykazywał zdjęciowiec, pan Kuc, bo to on zajmował się wszystkimi estetycznymi problemami poszczególnych ujęć, on udzielał wskazówek scenicznych, on był najbardziej rzucającą się w oczy osobą na planie.
Natomiast macie racje, mówiąc, że asystenci i II reżyser są ustami "miłościwie panującego pierwszego" :) Ten tylko siedzi i wydaje rozkazy, a oni te rozkazy rozdzielają na poszczególnych członków ekipy. Jeden z asystentów ani razu nie pokazał się na planie, zarządzał natomiast ekipą poza planem, podczas posiłków, make-upu, przerw.

Co by nie mówić doświadczenia niesamowite. Miło popatrzeć jak każdy zna swoje miejsce, każdy ma ściśle przydzieloną funkcję no i zna się na rzeczy :-)

A jutro powtórka z rozrywki :-)

[ Dodano: Sob Gru 16, 2006 6:17 pm ]
Dodam jeszcze, że II reżyser odpowiada za casting i ogólne za obsadę filmu (łącznie z epizodystami i statystami).


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lut 2007, 13:00 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
Pion reżyserski:
Reżyser (półbóg)- tylko on wykonuje twórczą pracę na planie(w swoim pionie)
II Reżyser-w biurze(papierkowa robota)
II Reżyser-na planie(pomaga reżyserowi ale nie w tworzeniu)
Reżyser od castingu
Asystent reżysera od statystów
Sekreterka planu(tytan pracy)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lut 2007, 14:34 
Offline
Może kiedyś zrobi swój pierwszy film
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2006, 12:51
Posty: 129
Miejscowość: Warszawa
PoProstuMaciek napisał(a):
(...)Asystent reżysera od statystów

Nie chcę podważać Twoich słów drogi Maćku, ale teraz, będąc bogatszym w filmowe doświadczenie, uważam że wymieniony przez Ciebie asystent to po prostu asystent II-ego reżysera. Wydaje mi się, że nie ma reżysera od statystów. Tym (a w zasadzie nimi) zajmuje się II-gi reżyser (plan). Tak jest przynajmniej na planie, na którym obecnie przebywam. :)

Podsumowując, II-gi reżyser (ten/ta na planie) zajmuje się (przede wszystkim):
- reżyserią tzw. drugiego planu (czyli gł. statystów)
- podpowiadaniem tekstu (lub wypowiadaniem kwestii z offu)
- reżyserią (w przypadku, gdy gł. reżyser jest np. zmęczony ;) )

Dzięki Wam wszystkim. :)


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lut 2007, 15:06 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki

Rejestracja: 21 Lis 2006, 14:01
Posty: 713
Miejscowość: Katowice
Volante napisał(a):
PoProstuMaciek napisał/a:
(...)Asystent reżysera od statystów


Nie chcę podważać Twoich słów drogi Maćku, ale teraz, będąc bogatszym w filmowe doświadczenie, uważam że wymieniony przez Ciebie asystent to po prostu asystent II-ego reżysera. Wydaje mi się, że nie ma reżysera od statystów.


No przecież napisałem, że Asystent reżysera, a nie reżyser od statystów.


Góra
 Profil  
 
 Temat postu:
PostWysłany: 11 Lut 2007, 20:46 
Offline
Aktorzy jedza mu z ręki
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Cze 2005, 10:07
Posty: 717
Miejscowość: Warszawa
Volante napisał(a):
Podsumowując, II-gi reżyser (ten/ta na planie) zajmuje się (przede wszystkim):
- reżyserią tzw. drugiego planu (czyli gł. statystów)
- podpowiadaniem tekstu (lub wypowiadaniem kwestii z offu)
- reżyserią (w przypadku, gdy gł. reżyser jest np. zmęczony ;) )

Dzięki Wam wszystkim. :)


oraz darciem sie na wszystkich w około, aby główny reżyser nie zdarł sobie gardła.

ciekawostka: operator obrazu to po angielsku director of photography, czyli reżyser zdjęć.


Góra
 Profil  
 
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group